Kto disponuje s majetkom maloletého?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Kto disponuje s majetkom maloletého?

Dobrý deň, napísal som závet pre svojho syna, ktorý má 5 rokov. Po mojej smrti zdedí hnuteľný aj nehnuteľný majetok. Ak by sa stalo, že zomriem a môj syn ešte nebude mať 18 rokov, môže s týmto majetkom manipulovať jeho matka? Nechcem totiž, aby s ním manipulovala. Ďakujem.

Odpoveď: Kto disponuje s majetkom maloletého?

Dobrý deň, v zmysle § 28 zákona o rodine sú súčasťou rodičovských práv a povinností aj právo rodiča na zastupovanie maloletého dieťaťa a správa jeho majetku. Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Rodič ako zákonný zástupca je tak oprávnený ale i povinný spravovať majetok svojho dieťaťa, avšak, ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.  Zároveň platí, že právny úkon, ktorý urobil zákonný zástupca za maloletého, súd schváli, ak je to v záujme maloletého. Rodič je povinný spravovať majetok maloletého dieťaťa s náležitou starostlivosťou, v opačnom prípade súd ustanoví maloletému dieťaťu majetkového opatrovníka.