Obvinenie z krádeže

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Obvinenie z krádeže

Dobrý deň. Raz som urobil nerozvážny krok a ukradol som rybársky navijak na výstave v Trenčíne v hodnote približne 650 eur. Na miesto incidentu bola privolaná polícia. Tovar som vrátil a s poškodenými sme sa dohodli, že incident nebudeme ďalej riešiť, keďže som sa im ospravedlnil a tovar vrátil. Z tohto dôvodu odmietli podať proti mne trestné oznámenie. Asi mesiac po udalosti som bol vo svojom bydlisku v Rohožníku predvolaný na vysvetlenie ako svedok. Využil som právo nevypovedať proti sebe, a tak bola moja správa poslaná do Trenčína na riaditeľstvo. Teraz ma znovu predvolali, ale tentoraz ako obvineného. Podľa informácií od miestnej polície, toto rozhodnutie padlo na podnet polície v Trenčíne, a nie na podnet poškodených (s nimi sme si udalosť vysvetlili ešte priamo na mieste, ako som už uviedol, a ospravedlnil som sa). Ako mám v tejto situácii postupovať? Prečo polícia stále rieši tento incident, aj napriek tomu, že s poškodenými sme ho uzavreli na mieste? Ďakujem vám za radu.

Odpoveď: Obvinenie z krádeže

Dobrý deň, skutočnosť, že ste si to s poškodenými vysvetlili a dohodli sa s nimi, že nepodajú trestné oznámenie za Váš skutok, ešte automaticky nemusí znamenať, že sa za tento skutok nezačne viesť trestné stíhanie. Podľa ustanovenia § 2 ods. 6 Trestného poriadku sú orgány činné v trestnom konaní povinné konať z úradnej povinnosti. Tzn. že trestné stíhanie môžu začať voči Vám aj bez toho, aby poškodený podal na Vás trestné oznámenie. Stačí ak sa o skutku dozvedia počas výkonu svojej právomoci alebo sprostredkovane od iných osôb. Vo Vašom prípade sa policajti dozvedeli o skutku práve vtedy, keď boli privolaní na miesto pri odcudzení veci. Hoci ste sa ospravedlnili a vec vrátili, skutok bol v tom čase dokonaný, tzn. že ste svojim konaním mohli naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu krádeže. To, že ste obvinený však ešte automaticky nemusí znamenať, že budete odsúdený na trest odňatia slobody. Trestné stíhanie je možné ukončiť i rôznymi alternatívnymi spôsobmi a tiež alternatívnymi trestami.