Čo mi hrozí za predaj drog?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Čo mi hrozí za predaj drog?

Dobrý deň. Potreboval by som vedieť váš názor na túto vec. Môjho kamaráta, ktorý bol už raz chytený s marihuanou a dostal podmienučný trest, chytili pred dvoma mesiacmi opäť s 0,8 g marihuany. Práve túto marihuanu som mu dal, pretože som nechcel, aby som ju mal so sebou, keďže som nasledujúci deň zamieril do Anglicka. Nevone je, že by som utekal, ale odchod do Anglicka som mal v pláne už dva mesiace pred tým a tiež som mal aj zakúpenú letenku. Po dvoch mesiacoch mi zavolal policajný vyšetrovateľ a povedal, že majú niektoré svedectvá, podľa ktorých marihuanu som daroval práve mne a majú aj nejaké dôkazy proti mne. Poučil ma, abych sa čo najskôr vrátil na Slovensko a vypovedal ako svedok, inak na mňa bude musieť vydať medzinárodný zatýkací rozkaz. Povedal mi, aby som si u zamestnávateľa vybavil dovolenku, a po výpovedi sa budem môcť v priebehu troch dní vrátiť späť do Anglicka. Z tohto mám zlý pocit a obávam sa, že to nebude tak, ako mi to povedal. V Anglicku mám prácu, mám priateľku a na Slovensku som prerušil takmer všetky kontakty. Chcem sa opýtať, ako v tejto veci pokračovať, aby som sa nedostal do ešte väčších problémov a taktiež by som chcel vedieť, čo mi hrozí. Vopred vám ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Čo mi hrozí za predaj drog?

Dobrý deň, svojim konaním ste s najväčšou pravdepodobnosťou naplnili skutkovú podstatu trestného činu Nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi podľa § 172 Trestného zákona. V zmysle tohto ustanovenia sa postihne osoba, ktorá neoprávnene vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie alebo dá prepraviť, kúpi, predá, vymení, zadováži, alebo prechováva po akúkoľvek dobu, omamnú látku, psychotropnú látku, jed alebo prekurzor alebo kto takú činnosť sprostredkuje. Páchateľ sa môže potrestať trestom odňatia slobody až na dobu desiatich rokov. Taktiež si Vás dovoľujem upozorniť, že každý má povinnosť dostaviť sa na predvolanie pred orgán činný v trestnom konaní a vypovedať, čo vie o skutočnostiach dôležitých pre trestné konanie. Vzhľadom na to, že nepoznám všetky okolnosti skutku a nie je mi predovšetkým známy obsah vyšetrovacieho spisu, nedokážem Vám poskytnúť radu o tom, ako vo veci vypovedať, resp. či výpoveď odmietnuť.