Krivé obvinenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Krivé obvinenie

Dobrý deň, súrodenci ma obviňujú zato čo som nespravil. Mama pred rokom dostala mozgovú príhodu dostala sa z toho, ale pred sviatkami sa jej zdravotný stav zhoršil, teraz leží na ARE. Ja bývam doma z našimi, mám 38 rokov. Momentálne som na PN. Brat býva v inom meste na ubytovni, má o desať rokov viac než ja, sestra v P., nechodia domov majú minimálny záujem o to ako sa majú rodičia. Nevravím, že ja som nejaký svätec, ale čo sa týka práce okolo domu a pod. snažím sa robiť sám bez pomoci iných. Mám tiež problémy, ktorými sa pasujem sám ale toto je už moc. Sestra prišla len kvôli tomu domov lebo mama je v nemocnici ináč by neprišla lebo čakala brata v P. Po hádke so mnou ma sestra vyhodila z domu na štedrý deň, tak som ráno odišiel navštíviť mamu, aj keď je v umelom spánku bol som pri nej hodinu a pol. Domov som prišiel až po večery a tak som zjedol iba to čo som ráno nedojedol. O dva dni sestra aj zo svojou rodinkou odišli ale len po S. a vrátili sa späť , že sa mame zdrav. stav zhoršil. Prišla domov a kričala, že ja zato môžem v akom stave je mama ona doslova na plné ústa kričala, že som mamu zabil tak som ju sotil a ona spadla lebo ma tak vytočila. Celý rok sa ona ani brat nestarajú ako sa ma mama, brat dokonca ani nedvíhal jej mob. keď mu volala. Teraz na mňa dali trestne oznámenie zato, že som sotil sestru. Chcú ma vyštvať z domu, ale ako mám ísť, keď mám vážnejšie ochorenie a pravidelne chodím na vyšetrenia. Verte mi, že chcem vycestovať do zahraničia len mám pred sebou menší chir. zákrok. PROSÍM POMÔŽTE mi ako sa brániť pred ich útokmi voči mne. Mám taký pocit, že sa proti mne spikli aj s otcom. Teraz cítim, že asi všetci chcú, aby som vypadol z domu, keď tu nedaj Bože mama nebude, bolo mi povedané, že už ma nebude kto chrániť, keď sa mama pominie. PROSÍM POMÔŽTE mi čo mám robiť. S pozdravom.

Odpoveď: Krivé obvinenie

Dobrý deň,
ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

Položená otázka pozostáva v podstate z dvoch okruhov problémov :

1./ Krivé obvinenie vers. sestra.
Pokiaľ zo strany sestry ste boli obvinený zo zhoršenia zdravotného stavu Vašej matky to nemôže byť ani predmetom právnej poradne, nakoľko nie sme lekári. Posudzovanie zdrav. stavu prislúcha len lekárom a predpokladáme, že vyslovené slová boli len názorom toho, kto ich povedal, čo bolo aj pod vplyvom stresovej situácie a napätia, ktoré zdravotný stav Vašej matky mohol priniesť aj v čase Vianočných sviatkov.
Ak Vaša sestra podala na Vás trestné oznámenie pre ten skutok, že ste ju sotili a zrejme ste jej neublížili a nespôsobili žiadne poranenia, sme názoru, že vec ani nebude predmetom vyšetrovania, nakoľko nedošlo k spáchaniu trestného činu.
Podľa ust. trestného zákona trestný čin je protiprávny čin, ktorého znaky sú uvedené v tomto zákone, ak tento zákon neustanovuje inak.

Trestný čin je prečin a zločin.
Prečin je
a) trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo
b) úmyselný trestný čin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou päť rokov.

Nejde o prečin, ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná.

Vec podľa nášho názoru môže byť maximálne odstúpená na príslušný okresný úrad na priestupkové konanie - priestupky proti občianskemu spolunažívaniu podľa ust. zákona o priestupkoch. Podľa cit. zákona priestupkom je zavinené konanie, ktoré porušuje alebo ohrozuje záujem spoločnosti a je za priestupok výslovne označené v tomto alebo v inom zákone, ak nejde o iný správny delikt postihnuteľný podľa osobitných právnych predpisov, alebo o trestný čin.
Priestupkom nie je konanie, ktorým niekto odvracia
a) primeraným spôsobom priamo hroziaci útok na záujem chránený zákonom alebo
b) nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému zákonom, ak týmto konaním nebol spôsobený zrejme rovnako závažný následok ako ten, ktorý hrozil, a toto nebezpečenstvo nebolo možné v danej situácii odstrániť inak.

Podľa ust.  § 49 zákona o priestupkoch  priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech /pokuta do 33 €/
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví /pokuta do 99 €/,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody /pokuta do 99 €/,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním /pokuta do 99 €/,
e) sa dopustí konania podľa písmena a) alebo písmena d) na blízkej osobe alebo osobe, ktorá mu bola zverená do starostlivosti alebo výchovy /pokuta do 200 €/,
f) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,  /pokuta do 331 €/,
g) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu /pokuta do 99 €/.

Treba brať do úvahy obvinenia, ktoré zazneli na Vašu adresu - obvinenia za zlý zdrav. stav Vašej matky.

2./ Obvinenia podobného charakteru ako uvádzate v otázke zrejme zo strany rodinných príslušníkov na Vašu osobu mohli byť  motivované aj prípadným dedičským konaním, aj keď toto nie je pre Vás aktuálne. Nevieme ako máte vyporiadané vlastníctvo k nehnuteľnosti, v ktorej bývate, preto dávame do pozornosti niektoré ustanovenia Obč. zákonníka :

Podľa ust. § 460 dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.
Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.
Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

Chceme uviesť, že samotný nezáujem dediča o poručiteľa za jeho života nie je dôvodom na vydedenie, čo uvádzame v nadväznosti na informáciu o tom, že zo strany súrodencov nebol prejavovaný ich záujem o rodičov.

Pokiaľ nedôjde k dedeniu zo závetu a aj k prípadnému platnému vydedeniu, zákon rozoznáva 3 skupiny dedičov. Nakoľko Váš otec žije, potom prichádza do úvahy dedenie v prvej skupine, kde dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

Pokiaľ medzi Vami nedôjde k inej dohode, súd - notár  v dedičskom konaní potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov.
Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2 - predok dediča,  započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok.
Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

Dôležité pre posúdenie vzťahu k bytu bude to, kto je jeho vlastníkom/-kmi a v akom rozsahu, či patrí do BMS alebo jeho časť je v bezpodielovom spoluvlastníctve alebo v podielovom alebo výlučnom vlastníctve prípadne spoluvlastníctve viacerých osôb, prípadne sa jedná družstevný alebo nájomný byt /byt vo vlastníctve obce/.

ZÁVER

Odporúčame preto, aby ste bez porady s advokátom v tomto smere nerobili žiadne právne kroky prípadne ústupky rodinným príslušníkom.
Ak by ste vo veci obdržali akékoľvek podania týkajúce sa Vašej osoby, aby ste kontaktovali advokáta.

Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže.
Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako ste dopadli.