Koncesionarske poplatky RTVS

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Košice

Otázka: Koncesionarske poplatky RTVS

Prečo musím odvádzať mesačné koncesionárske poplatky, keď dokázateľne nežijem na Slovensku? Za elektrinu platím len údržbový poplatok minimálne 2x ročne a poplatky odvádzam v inom štáte, čo mám zdokladované. Ďakujem.

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Dobrý deň,

na Slovensku podľa zákona o úhrade za služby verejnosti https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2012/340/20160701#poznamky.poznamka-2 je platiteľom úhrady fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome.

To znamená, že pokiaľ je domácnosť stále odberateľom elektrickej energie, ste povinný tieto poplatky platiť aj napriek tomu, že v nej reálne nebývate. Existuje možnosť odhlásiť sa u dodávateľa elektrickej energie a následne aj v RTVS, ktorej musíte predložiť potvrdenie dodávateľa elektrickej energie o tom, že elektirnu už neodoberáte, a teda nie ste povinný platiť koncesionárske poplatky.