Máte
otázku?

Koncesionarske poplatky RTVS


Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Koncesionarske poplatky RTVS

Preco musim odvadzat mesacne koncesionarske poplatky, ked dokazatelne nezijem na SK,za elektrinu platim len udriavaci poplatok minim. 2x rocne a poplatky odvadzam v inom state./ Zdokladovane/. Dakujem

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Dobrý deň,

na Slovensku podľa zákona o úhrade za služby verejnosti https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2012/340/20160701#poznamky.poznamka-2 je platiteľom úhrady fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo v rodinnom dome.

To znamená, že pokiaľ je domácnosť stále odberateľom elektrickej energie, ste povinný tieto poplatky platiť aj napriek tomu, že v nej reálne nebývate. Existuje možnosť odhlásiť sa u dodávateľa elektrickej energie a následne aj v RTVS, ktorej musíte predložiť potvrdenie dodávateľa elektrickej energie o tom, že elektirnu už neodoberáte, a teda nie ste povinný platiť koncesionárske poplatky.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň,
pred viac ako rokom mi zo súdu prišiel platobný príkaz na úhradu koncesionárskych poplatkov, ihneď som podal odpor, nakoľko sa táto sumu už vzťahovala k premlčacej dobe. Asi po troch mesiacoch mi prišiel exekučný príkaz na túto sumu, ktorý mi stiahli z výplaty. Dnes som obdržal súdnu obsielku, kde uznali môj odpor a platobný príkaz rušia. Ako mám ďalej postupovať, keď peniaze už boli zaplatené? Ďakujem. Michal

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.05.2021)

Dobrý deň, nevieme z otázky či platobný rozkaz bol vydaný na celú žalovanú sumu zo strany RTVS, alebo ste podali odpor a namietli premlčanie. Nepíšete bližšie okolnosti.

Nevieme na základe čoho mohol súd vydať poverenie na vykonanie exekúcie, ale zrejme dlžná suma zo strany zamestnávateľa bola poukázaná na účet exekútora a ten ju mal v zmysle exek. poriadku poukázať na účet "oprávneného".
Odporúčame kontaktovať zamesntávateľa, či dlžná suma bola poukázaná exekútorovi, ak nebola, nech vám ju zamesntávateľ vyplatí. AK bola poukázaná na účet exekútora, potom komntaktujte jeho, ako aj RTVS.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň, chcem sa spýtať ohľadom koncesionárskych poplatkov. V roku 2016 sme začali stavať, takže sme sa stali odberateľom el.energie. V roku 2020 ma známa upozornila, aby sme sa nahlásili ako platiteľ úhrad RTVS, prišiel nám nedoplatok, ktorý sme uhradili. V marci 2021 sme skolaudovali dom, zmenu som nahlásila aj do RTVS, odkiaľ nám prišiel spätne mail, že sme platili navyše a preplatok nám bude zaslaný na účet. Problém je, že nám vrátia len sumu za necelých 2, 5 roka dozadu. Chcem sa spýtať, ako je to s premlčacou dobou, máme vôbec nárok na vrátenie preplatku, ktorý sme v zaplatili v roku 2020, aj keď sme platcami ešte ani nemali byť ? Ďakujem za odpoveď. Doma

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.05.2021)

Dobrý deň,
ak vám RTVS uviedla, že vráti naviac uhradený konces. poplatok spätne teraz len za 2,5 roka, je to správne, keďže v čase keď ste uhradili konces. poplatok v roku 2020 tento bol už čiastočne premlčaný, vy ste ho napriek tomu uhradili. Pri platbe konces. poplatku v roku 2020 usudzujeme, že za obdobie od 2016 do 2020 bola časť konces. poplatku premlčaná v zmysle ust. § 101 Obč. zákonníka /všeobecná premlčacia doba 3 roky/. Sˇkoda, že ste sa v roku 2020 na uvedený problém neopýtali.

Postup RTVS je v súlade s ust. § 455 Obč.zákonníka, podľa ktorého platí, že za bezdôvodné obohatenie sa nepovažuježe ak bolo prijaté plnenie premlčaného dlhu alebo dlhu neplatného len pre nedostatok formy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň,
27. 2. 2021 som si vyzdvihla zásielku na pošte s Oznámením o kontrole platenia úhrady. Dlh mi vyčíslili k 31. 3. 2021 315, 52 eur. Chcem podať námietku premlčania, ale neviem odkedy mám rátať tie tri roky. Či od prevzatia listu na pošte alebo dátumu vystavenia Oznámenia (15. 2. 2021). Veľmi pekne ďakujem za info.

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.03.2021)

Dobrý deň,
podľa práva sa tri roky majú počítať odo dňa podania žaloby na súde. Až podanie žaloby na súde je relevantným okamihom z pohľadu premlčania. Ak však chcete uhradiť spätne tri roky, počítajte ich od doručenia výzvy, nie od vystavenia.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Koncesionarske poplatky RTVS" a chcete pomôcť?

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň,
Chcela bý som Vás poprosiť o vyjadrenie k mojej situácii. Dostala som oznámenie o zaplatení úhrady (nedoplatok za koncesionársky poplatok RTVS). Nedoplatok je za obdobie od 01. 05. 2013. Je tam nejaká premlčaná doba, alebo je potrebné uhradiť celú sumu, lebo oznámenie prišlo emailom v 24. 01. 2021. Za odpoveď vopred ďakujem.   .

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.01.2021)

Dobrý deň,
áno, môžete namietnuť premlčanie a ak nechcete zaplatiť celú sumu, tak môžete zaplatiť len rozdiel, teda len to, čo premlčané nie je. Premlčané je všetko, čo bolo splatné skôr ako 26.01.2018. Vždy vychádzate zo splatnosti a rátate si 3 roky spätne. Všetko čo je nad 3 roky (staršie ako 3 roky), je premlčané. V takom prípade môžete uhradiť nepremlčanú časť a k zvyšku im napísať, že vznášate námietku premlčania. Ak by náhodou podali žalobu na celú sumu, znova namietnite premlčanie aj pre súdom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o vyjadrenie k mojej situácii. Dostala som oznámenie o kontrole platenia úhrady (nedoplatok za koncesionársky poplatok RTVS). Nedoplatok je za obdobie 24. 3. 2017/1. 4. 2017. Nerozumiem uvedeným dátumom, keďže som neplatič. Otázka znie, či je to premlčaná doba, alebo je potrebné uhradiť sumu, lebo oznámenie prišlo dnes po 3rokoch od uvedeného dátumu. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.07.2020)

Dobrý deň,
ak je nedoplatok za dané obdobie, potom je to premlčané. Odporúčam im napísať list, že nárok je premlčaný a ich nárok tak zanikol. Ak by náhodou podali žalobu, potom namietajte premlčanie aj na súde. Súd by potom žalobu zamietol.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň,
kúpou bytu som mal platiť RTVS poplatky vo výške 4,64 € mesačne od 26.8.2010. Dostal som od RTVS SIPO 09/2019 vo výške 4,64 € mesačne, aj som vtedy začal uhradzovať trvalým príkazom. Ale 7/2020 som dostal výzvu na zaplatenie RTVS nedoplatku od 26.08.2020 s novou VS.
Chcem sa spýtať, či existuje premlčacia doba? Od kedy mám platiť nedoplatok ? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.07.2020)

Dobrý deň,

v otázke uvádzate, že ste obdržali výzvu od RTVS na úhradu nezaplatených konces. poplatkov, len ste neuviedli, za ktoré obdobie od Vás RTVS požaduje úhradu konces. poplatkov.

Ak ide o koncesionárske poplatky staršie ako 3 roky, túto sumu neuhradzujte; ak vychádzame pri odpovedi z dnešného dátumu 24.7.2020, poplatok spred 24.7.2017 neuhradzujte. Podľa ust. § 101 Obč. zákonníka je všeobecná premlčacia doba 3 roky.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Koncesionarske poplatky RTVS" a chcete pomôcť?

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň, chcem sa len spýtať, že, keď mňa spoločnosť RTVS zavádzala a mala som nárok na oslobodenie od koncesionárskych poplatkov, či mám nárok žiadať spätne, lebo mám pocit, že to bol úmysel. Nepáčia sa mi ich praktiky, že Vy, keď nezaplatíte tak žiadajú spätne aj niekoľko rokov aj so sankciami, ale, keď oni pochybia a zavádzajú tak to už nie. Jedná sa o to, že máme vnuka, ktorý nám je zverený, býva s nami na adrese a je ZŤP-s od mája 2017, keď som sa telefonicky informovala tak mi povedali, že musí byť na jeho meno zriadené inkaso, na pošte som sa informovala tam mi povedala, že keď to oni povedali tak, že je to asi tak, ale s odstupom času boli info aj v médiách aj v tlači tak som sa znovu informovala ich odpoveď, že tlač toho napíše. Až tento rok som išla na inú poštu a tam mi pomohli vypísať žiadosť doložila som aj potrebné doklady a žiadala aj o spätne vyplatenie, ich odpoveď bola, že len od doručenia žiadosti mám nárok. Mne sa to zdá ako dobre klamstvo a zarábanie na ľuďoch. Ďakujem za odpoveď. Pekný deň.

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.06.2020)

Dobrý deň,
podľa zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS sa každé oslobodenie viaže na oznamovaciu povinnosť. Povinným je v tomto prípade vždy platiteľ koncesionárskeho poplatku. Ak aj niekto spĺňa podmienky pre oslobodenie, ale neoznámi potrebné informácie, musí poplatok platiť.

Vašu vec sme posudzovali aj s ohľadom na uplynutý čas a novelu niektorých ustanovení, avšak zo žiadneho ustanovenia nevyplýva to, čo Vám bolo telefonicky oznámené. Bohužiaľ na základe nesprávneho poučenia v telefonáte ste prišli v dôsledku chyby tohto zamestnanca o oslobodenie od poplatkov, od mája 2017.

Tak, ako uvádzate, tento zákon však už ďalej nemyslí na prípady, kedy dôjde k chybe na strane RTVS. Nie je totiž možné ani žiadať spätne o oslobodenie a nie je možné žiadať ani vrátanie už zaplatených koncesionárskych poplatkov. Hoci sa to v niektorých prípadoch môže zdať nespravodlivé, zákon je nastavený týmto spôsobom.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Mame dve nehnuteľnosti, bytový dom, v ktorom bývame 20 rokov a rodinný dom, ktorý sme zdedili pred tromi rokmi. Obidve odberné miesta sú od začiatku písané na manželku. Prišiel nám nedoplatok za RD za 3 roky. Musíme to zaplatil. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.03.2020)

Dobrý deň, ak platiteľ koncesionárskych poplatkov vlastní nehnuteľnosti, viaceré odberné miesta, podľa zákona č. 340/2012 Z.z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska platí sadzbu poplatku iba za jedno odberné miesto. Toto však platí iba od okamihu, kedy si poplatník splní svoju zákonnú oznamovaciu povinnosť v súlade s ustanovením § 9 ods. 6 písm. c) tohto zákona. Z toho vyplýva, že za ostatné tri roky bude musieť Vaša manželka doplatiť koncesionárske poplatky a zároveň jej odporúčame čo najskôr nahlásiť RTVS, že vlastní viaceré odberné miesta, aby za ďalšie mesiace bol účtovaný poplatok iba raz.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň, prosím Vás, ma môj ocko Ivan Paško, nárok na úľavu platby za koncesionarskej poplatky v prípade, že mu bol priznaný dôchodok od 3. Augusta 2019, rozhodnutie bolo vydané 12. 12. 2019 a doručené 7. 1. 2020 so spätnou platnosťou.
Poprosím o odpoveď.
Ďakujem.
S pozdravom

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.01.2020)

Dobrý deň, zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska v účinnom znení nerieši pri posudzovaní oslobodenia od koncesionárskeho poplatku okamih vzniku nároku na starobný dôchodok. Na to, aby bola osoba - platiteľ koncesionárskeho poplatku oslobodená od poplatku je nutné, aby túto skutočnosť platiteľ poplatku oznámil vyberateľovi úhrady, teda RTVS. Tzn. že Váš otec by mal RTVS čo najskôr oznámiť a preukázať, že je poberateľom starobného dôchodku, aby od nasledovných mesiacov bol od koncesionárskeho poplatku oslobodený. Novela zákona, ktorá zaviedla tento druh oslobodenia, neupravila oslobodenie automaticky zo zákona, ale až po oznámení a preukázaní tejto skutočnosti RTVS. Ak Váš otec oznámi a preukáže, že je poberateľom starobného dôchodku ešte v tomto mesiaci, poplatok nebude hradiť od nasledujúceho mesiaca.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Koncesionarske poplatky RTVS" a chcete pomôcť?

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý. Môj manžel je majiteľom 2 rodinných domov. Len elektriku máme jeden na manžela a druhý na mňa. Aby sme vedeli rozoznať o aký dom ide. Ako mám platiť koncesionárske poplatky.

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.01.2020)

Dobrý deň, 

aby ste nemuseli platiť koncesionárske poplatky za obe nehnuteľnosti, keďže platenie týchto je viazané na odber el. energie, odporúčame zmeniť odberateľa el. energie len na jedného z manželov, aby odberateľom el. energie v oboch nehnuteľnostiach bola tá istá osoba. 

Vo  vyúčtovacej faktúre bude odber a spotreba el. energie zreteľne oddelené, takže toho, že by sa Vám miešal odber el. energie za dve nehnuteľnosti sa nemusíte obávať.

Je potrebné vykonať zmeny u dodávateľa el. energie a následne nahlásiť zmenu u vybereteľa úhrady koncesionárskych poplatkov.
 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň, prišiel mi sek na úhradu poplatkov rtvs s tým, že je tam dátum za celý rok 2019, pritom už celý rok 2019 v tom byte nebývam (bola som podnájomník). Byt je už predaný novému majiteľovi. Z poberania elektriny sme sa odhlásili tiež. Prečo mám platiť za celý rok, keď už tam býva niekto iný? Čo robiť v takomto prípade?

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.01.2020)

Dobrý deň prajem,

v takomto prípade sa odporúčam písomne informovať priamo v RTVS. Ak ste riadne ohlásili zmenu, tak platiť by mal nový vlastník a nie Vy. Mali by ste si však overiť to, či ste dodržali postup podľa zákona a odhlásili sa správne.  Podľa § 7 ods. 4 a 5 zákona č. 340/2012 Z.z. 

(4) Úhradu alebo jej časť zaplatenú bez právneho dôvodu je vyberateľ úhrady povinný platiteľovi vrátiť do 60 dní odo dňa

a) zistenia tejto skutočnosti vyberateľom úhrady alebo

b) doručenia písomnej žiadosti platiteľa o vrátenie úhrady alebo jej časti; k žiadosti platiteľ priloží doklad preukazujúci nárok na vrátenie tejto úhrady alebo jej časti.

(5) Právo na vrátenie úhrady alebo jej časti podľa odseku 4 zanikne uplynutím dvoch rokov nasledujúcich po roku, v ktorom bola úhrada vyberateľovi úhrady zaplatená.

Odporúčam teda po preverení, reklamovať danú platbu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň, manžel zomrel 4. 3. 2019, dom je predaný elektrinu platí nový majiteľ. Mne/manželke /prišiel sek na úhradu RTVS na meno zomrelého manžela. Čo treba urobiť. Ďakujem.

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.03.2019)

Dobrý deň, ak prišiel šek na úhradu za aktuálne obdobie, kedy už nie ste vlastníkom nehnuteľnosti a ani evidovaná ako odberateľka elektriny na tejto adrese, odporúčame Vám reagovať na tento šek listom, kde uvediete všetky tieto podstatné skutočnosti. To, že nie ste vlastníkom nehnuteľnosti môžete preukázať aktuálnym listom vlastníctva, kde je uvedený nový vlastník nehnuteľnosti. Vzhľadom na prepis elektriny na nového majiteľa predpokladám, že disponujete dokladom o zmene odberateľa alebo o ukončení odberu na danom mieste. Ak by ste ním nedisponovali, má nový majiteľ k dispozícii zmluvu o odbere elektriny na tejto adrese. Tieto dokumenty je potrebné RTVS ako reakciu na šek a oznámiť im, že Vám, resp. Vášmu manželovi zanikla povinnosť platiť koncesionárske poplatky na túto nehnuteľnosť (odberné miesto).


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Koncesionarske poplatky RTVS" a chcete pomôcť?

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Mám nárok na vrátenie preplatku pri platení koncesionalneho poplatku, ktorý vznikol tým, že nárok na riadny starobný dôchodok mi vznikol ku dňu 11. 11. 2017? Rozhodnutie Sociálnej poisťovne o priznaní dôchodku mi prišlo až v novembri 2018 s dátumom vyhotovenia 28. 10. 2018, takže som si nemohol uplatniť zľavu skôr ako mi bolo doručené rozhodnutie Sociálnej poisťovne. Myslím, že mám nárok na vrátenie preplatku od 11. 11. 2017 do 11. 11. 2018 z uvedených dôvodov. Budem Vám vďačný za vysvetlenie. S pozdravom Alfonz 

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.12.2018)

Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

Podľa ust. § 7  zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska "povinnosť platiť úhradu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom sa osoba stala platiteľom, a zaniká posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom osoba prestala byť platiteľom."

Podľa § 9 citovaného zákona "platiteľ je povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady do 30 dní odo dňa, keď došlo k skutočnosti, a to 
vzniku, zmene alebo zániku skutočnosti rozhodujúcej na určenie sadzby úhrady podľa § 6 ods. 3 a zároveň túto skutočnosť preukázať, t.j.: poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady podľa § 9 ods. 6 písm. d). "

Vo Vašom prípade je potrebné, aby ste zmenu - nárok na zníženie sadzby oznámili vyberateľovi úhrady RTVS a predložili o tom doklady  - rozhodnutie Soc. poisťovne a čestné prehlásenie o tom, že nemáte pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti a nežijete v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti. Toto vyhlásenie  sa dáva za účelom zníženia úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS na polovicu. Informácie nájdete aj tu : https://uhrady.rtvs.sk/domacnosti/caste-otazky.

Zákon nepíše, či konc. poplatky zaplatené v plnej výške Vám budú vrátené automaticky po oznámení toho, že ste  sa stali poberateľom dôchodku; preto je potrebné podať žiadosť o vrátenie časti poplatku za obdobie od kedy Vám bol priznaný dôchodok.

Podľa § 7 ods. 4 a 5 cit. zákona platí :

"Úhradu alebo jej časť zaplatenú bez právneho dôvodu je vyberateľ úhrady povinný platiteľovi vrátiť do 60 dní odo dňa

a) zistenia tejto skutočnosti vyberateľom úhrady alebo

b) doručenia písomnej žiadosti platiteľa o vrátenie úhrady alebo jej časti; k žiadosti platiteľ priloží doklad preukazujúci nárok na vrátenie tejto úhrady alebo jej časti."

Právo na vrátenie úhrady alebo jej časti podľa odseku 4 zanikne uplynutím dvoch rokov nasledujúcich po roku, v ktorom bola úhrada vyberateľovi úhrady zaplatená."


 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Koncesionarske poplatky RTVS (Nezaradené)

Dobrý deň, Je možné požiadať o spätne vrátenie "preplatku" RTVS? Viete v období, keď som mohol požiadať o úľavu poplatkov som mal úplne iné starosti Hľadanie práce, starosť o mamu pripútanú na lôžko až potom, keď umrela som pri jej odhlasovaní poplatkov RTVS prišiel na to, že mám zbytočné preplatky. Suché skonštatovanie zákona v odpovedi, ktorú som dostal ma na jednej strane neobmedzené možnosti vymáhať od neplatičov nedoplatky na druhej strane s poctivým platiclčom je jednane viď nasl. Text. Ďakujem za Vašu odpoveď Dedo Alojz Komunikácia s RTVS: Vzhľadom na to, že si mojou nedôslednosťou ako dôchodca uplatnujem oneskorene v priloženej žiadosti zmenu výšky konc. poplatku z plnej sadzby na sadzbu polovičnú dovoľujem si Vás touto cestou požiadať po jej schválení, ak je to možné o spätne vyplatenie preplatku za obdobie od 1. 8. 2014 do 30. 11. 2016. Predčastný starobný dôchodok vo veku 60 rokov som mal priznaný od 26. 7. 2014 viď. Príloha rozhodnutia č.54072627620 - Sociálnej poisťovne z 2. 9. 2014 a potvrdenie SP o poberaní starobného dôchodku príloha zo dňa 7. 11. 2016. Za kladne vybavenie vopred ďakujem Odpoveď RTVS: oznamujeme Vám, že v zmysle zákona č. 340/2012 Z. Z. Vám nevznikol preplatok Nárok na zníženú sadzbu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ oznámil a preukázal vznik skutočnosti. Do preukázania nároku na polovičnú sadzbu úhrady vzniká zo zákona povinnosť vyberateľovi úhrady vystavovať predpis úhrady v plnej sadzbe, t. j. 4,64 e/mesiac. Zľavu na polovičnú sadzbu ste si uplatnili dňa 08. 11. 2016, nárok Vám vznikol od 01. 12. 2016 a odvtedy úhradu platíte v polovičnej sadzbe.

Odpoveď: Koncesionarske poplatky RTVS

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.02.2017)

Dobrý deň, rozhodnutie, ktoré bolo doručené a ktoré ste citovali vo svojej otázke je po právnej stránke správne odôvodnené a nie je nárok na vrátenie preplatku.

Na preplatok by ste mali nárok iba vtedy, ak by ste si zľavu uplatnili a aj naďalej platili plnú sumu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Koncesionarske poplatky RTVS" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku