Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa

Ako je to s konaním o osvojiteľnosti dieťaťa? Čo znamená konanie o osvojiteľnosti dieťaťa?

Odpoveď: Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa

Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa:

- Cieľom konania o osvojiteľnosti dieťaťa je zefektívniť samotný proces osvojovania, pričom najvýznamnejším dôsledkom tohto konania je, že v prípade, že súd rozhodne o osvojiteľnosti dieťaťa, potom rodičia osvojovaného dieťaťa nebudú účastníkmi konania o osvojenie.

Podľa ustanovenia § 180a:

(1) Ak súd zistí, že sú splnené predpoklady na osvojenie podľa osobitného predpisu, môže začať aj bez návrhu konanie o osvojiteľnosti.

- Osobitným predpisom sa rozumie ZR, resp. príslušné ustanovenia týkajúce sa osvojenia; konanie možno začať na návrh, ako aj bez návrhu (ex offo); v praxi podáva návrh na začatie konania o osvojiteľnosti najčastejšie príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany.

(2) Účastníkmi konania sú dieťa a jeho rodičia. Maloletý rodič dieťaťa, ktorý dosiahol vek šestnásť rokov, je účastníkom konania, aj keď nie je zákonným zástupcom dieťaťa. V tomto konaní má procesnú spôsobilosť. Maloletý rodič dieťaťa, ktorý nedosiahol vek šestnásť rokov, musí byť v tomto konaní zastúpený svojím zákonným zástupcom.

- Okruh účastníkov konania o osvojiteľnosti je upravený tak, že účastníkmi konania sú dieťa a rodičia tohto dieťaťa. Procesná spôsobilosť je ex lege rozšírená aj na maloletého rodiča dieťaťa, za predpokladu, že dosiahol vek minimálne 16 rokov, v takom prípade bude účastníkom konania o osvojiteľnosti; v prípade, že maloletý rodič dieťaťa nesplní podmienku dosiahnutia minimálneho veku 16 rokov, musí byť v konaní o osvojiteľnosti zastúpený svojím zákonným zástupcom.

(3) Rodičia dieťaťa nie sú účastníkmi konania, ak sú pozbavení rodičovských práv a povinností, ak boli pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu alebo ak nie sú schopní posúdiť dôsledky osvojenia. V týchto prípadoch je účastníkom konania poručník.

- Namiesto rodičov dieťaťa je účastníkom konania o osvojiteľnosti poručník v prípade, že:

a/ rodičia dieťaťa sú pozbavení rodičovských práv a povinností,

b/ rodičia dieťaťa sú pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu alebo

c/ rodičia dieťaťa nie sú schopní posúdiť dôsledky osvojenia.

(4) Rodičia dieťaťa nie sú účastníkmi konania ani v prípade, ak dali súhlas na osvojenie dieťaťa vopred bez vzťahu k určitým osvojiteľom.

- Procesným dôsledkom poskytnutia tzv. blanketového súhlasu rodičov na osvojenie dieťaťa je strata ich spôsobilosti byť účastníkom konania v konaní o osvojiteľnosti.

(5) Súd v konaní môže vypočuť toho, v koho starostlivosti sa dieťa nachádza, alebo štatutárny orgán zariadenia na výkon rozhodnutia súdu, v ktorom je maloleté dieťa umiestnené. Súd v konaní o osvojiteľnosti skúma i okolnosti na strane dieťaťa vylučujúce splnenie účelu osvojenia.

- V rámci dokazovania (pri výsluchu) je súd oprávnený vypočuť toho, v koho starostlivosti sa dieťa nachádza  alebo štatutárny orgán zariadenia na výkon rozhodnutia súdu, v ktorom je maloleté dieťa umiestnené; súd v rámci konania o osvojiteľnosti obligatórne skúma tiež okolnosti, ktoré sú na strane dieťaťa a vylučujú splnenie účelu osvojenia.

(6) O osvojiteľnosti rozhodne súd rozsudkom bez zbytočného odkladu, najneskôr do troch mesiacov odo dňa začatia konania. Túto lehotu možno predĺžiť najviac o tri mesiace, ak rozhodnutiu súdu bránia vážne dôvody a objektívne príčiny.

- V konaní o osvojiteľnosti sa rozhoduje rozsudkom, pričom lehota na rozhodnutie je 3 mesiace odo dňa začatia konania (t. j. deň kedy došiel návrh na začatie konania súdu alebo deň keď súd vydal uznesenie o začatí konania); túto lehotu je možné vo výnimočných prípadoch predĺžiť, avšak najviac o tri mesiace.

Podľa ustanovenia § 180b Občianskeho súdneho poriadku

Súd na návrh rozhodnutie o osvojiteľnosti zruší, ak dôjde k zmene pomerov. Návrh je možné podať len do času, kým nie je maloleté dieťa odovzdané na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov.

- Zrušiť rozhodnutie o osvojiteľnosti je možné za splnenia nasledujúcich podmienok:

            a/ na návrh

            b/ musí dôjsť k zmene pomerov

            c/ návrh musí byť podaný, kým nie je maloleté dieťa odovzdané na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov (do tzv. predosvojiteľskej starostlivosti)