Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa

Ako je to s konaním o osvojiteľnosti dieťaťa? Čo znamená konanie o osvojiteľnosti dieťaťa?

Odpoveď: Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa

Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa:

 

- Cieľom konania o osvojiteľnosti dieťaťa je zefektívniť samotný proces osvojovania, pričom najvýznamnejším dôsledkom tohto konania je, že v prípade, že súd rozhodne o osvojiteľnosti dieťaťa, potom rodičia osvojovaného dieťaťa nebudú účastníkmi konania o osvojenie.

 

Podľa ustanovenia § 180a:

(1) Ak súd zistí, že sú splnené predpoklady na osvojenie podľa osobitného predpisu, môže začať aj bez návrhu konanie o osvojiteľnosti.

 

- Osobitným predpisom sa rozumie ZR, resp. príslušné ustanovenia týkajúce sa osvojenia; konanie možno začať na návrh, ako aj bez návrhu (ex offo); v praxi podáva návrh na začatie konania o osvojiteľnosti najčastejšie príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany.

 

(2) Účastníkmi konania sú dieťa a jeho rodičia. Maloletý rodič dieťaťa, ktorý dosiahol vek šestnásť rokov, je účastníkom konania, aj keď nie je zákonným zástupcom dieťaťa. V tomto konaní má procesnú spôsobilosť. Maloletý rodič dieťaťa, ktorý nedosiahol vek šestnásť rokov, musí byť v tomto konaní zastúpený svojím zákonným zástupcom.

 

- Okruh účastníkov konania o osvojiteľnosti je upravený tak, že účastníkmi konania sú dieťa a rodičia tohto dieťaťa. Procesná spôsobilosť je ex lege rozšírená aj na maloletého rodiča dieťaťa, za predpokladu, že dosiahol vek minimálne 16 rokov, v takom prípade bude účastníkom konania o osvojiteľnosti; v prípade, že maloletý rodič dieťaťa nesplní podmienku dosiahnutia minimálneho veku 16 rokov, musí byť v konaní o osvojiteľnosti zastúpený svojím zákonným zástupcom.

(3) Rodičia dieťaťa nie sú účastníkmi konania, ak sú pozbavení rodičovských práv a povinností, ak boli pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu alebo ak nie sú schopní posúdiť dôsledky osvojenia. V týchto prípadoch je účastníkom konania poručník.

- Namiesto rodičov dieťaťa je účastníkom konania o osvojiteľnosti poručník v prípade, že:

a/ rodičia dieťaťa sú pozbavení rodičovských práv a povinností,

b/ rodičia dieťaťa sú pozbavení spôsobilosti na právne úkony v plnom rozsahu alebo

c/ rodičia dieťaťa nie sú schopní posúdiť dôsledky osvojenia.

 

(4) Rodičia dieťaťa nie sú účastníkmi konania ani v prípade, ak dali súhlas na osvojenie dieťaťa vopred bez vzťahu k určitým osvojiteľom.

 

- Procesným dôsledkom poskytnutia tzv. blanketového súhlasu rodičov na osvojenie dieťaťa je strata ich spôsobilosti byť účastníkom konania v konaní o osvojiteľnosti.

 

(5) Súd v konaní môže vypočuť toho, v koho starostlivosti sa dieťa nachádza, alebo štatutárny orgán zariadenia na výkon rozhodnutia súdu, v ktorom je maloleté dieťa umiestnené. Súd v konaní o osvojiteľnosti skúma i okolnosti na strane dieťaťa vylučujúce splnenie účelu osvojenia.

 

- V rámci dokazovania (pri výsluchu) je súd oprávnený vypočuť toho, v koho starostlivosti sa dieťa nachádza  alebo štatutárny orgán zariadenia na výkon rozhodnutia súdu, v ktorom je maloleté dieťa umiestnené; súd v rámci konania o osvojiteľnosti obligatórne skúma tiež okolnosti, ktoré sú na strane dieťaťa a vylučujú splnenie účelu osvojenia.

 

(6) O osvojiteľnosti rozhodne súd rozsudkom bez zbytočného odkladu, najneskôr do troch mesiacov odo dňa začatia konania. Túto lehotu možno predĺžiť najviac o tri mesiace, ak rozhodnutiu súdu bránia vážne dôvody a objektívne príčiny.

 

- V konaní o osvojiteľnosti sa rozhoduje rozsudkom, pričom lehota na rozhodnutie je 3 mesiace odo dňa začatia konania (t. j. deň kedy došiel návrh na začatie konania súdu alebo deň keď súd vydal uznesenie o začatí konania); túto lehotu je možné vo výnimočných prípadoch predĺžiť, avšak najviac o tri mesiace.

 

Podľa ustanovenia § 180b Občianskeho súdneho poriadku

 

Súd na návrh rozhodnutie o osvojiteľnosti zruší, ak dôjde k zmene pomerov. Návrh je možné podať len do času, kým nie je maloleté dieťa odovzdané na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov.

- Zrušiť rozhodnutie o osvojiteľnosti je možné za splnenia nasledujúcich podmienok:

            a/ na návrh

            b/ musí dôjsť k zmene pomerov

            c/ návrh musí byť podaný, kým nie je maloleté dieťa odovzdané na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov (do tzv. predosvojiteľskej starostlivosti)

Trápi vás "Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa (Rodinné právo)

Dobrý deň, paragraf 180 b v Zákone o rodine nenašiel som. Mohli by ste mi, prosím, preposlať Zákon o rodine v znení, v ktorom sa § 180 b nachádza? Ďakujem.

Odpoveď: Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa

(odpoveď odoslaná: 16.07.2015)

Dobrý deň, ustanovenie § 180b sa nachádza v Občianskom súdnom poriadku. Celý Občiansky súdny poriadok si môžete nájsť tu:

Občiansky súdny poriadok

V prípade otázok o osvojení nám napíšte.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa (Rodinné právo)

Dobrý večer. Chcem si osvojiť dieťa, som vydatá, ale môj manžel si nemôže dieťa osvojiť, pretože bol v mladosti trestaný a úrad konanie zastavil. Môžem si osvojiť dieťa ako "osamelá osoba"? Ako mám tomuto pojmu rozumieť? Ďakujem. Môže matke byť vrátené rodičovské práva, ak sa dieťaťa po pôrode vzdala a po asi 2,5 roku prejavila určitý záujem, no neupravila si podmienky a nevydrží byť zamestnaná viac ako 2-3 mesiace? Všetky jej deti sú v ústavnej starostlivosti. Ďakujem.

Odpoveď: Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa

(odpoveď odoslaná: 03.07.2015)

Dobrý deň, osamelá osoba je osoba, ktorá nie je zosobášená. Vo Vašom prípade by to bolo riešenie. Pokiaľ súd zastavil konanie z dôvodu, že Vás manžel bol trestaný, je to jediné riešenie, ako si osvojiť dieťa. Znamená to, že by ste sa museli s manželom rozviesť. Súd pri osamelej osobe dôrazne skúma podmienky, súd sa snaží, aby dieťa malo vytvorenú úplnú rodinu. Vždy je jednoduchšie, keď si osvojujú dieťa zosobášené osoby, ako osamelá osoba. 

Pokiaľ ide o Vašu druhú otázku, pokiaľ matka prejavila súhlas s osvojením dieťaťa (t.j. "vzdala sa ho" bez ohľadu na budúcich osvojiteľov), potom súhlas matky (biologickej) nie je v súdnom konaní potrebný.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Konanie o osvojiteľnosti dieťaťa" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.