POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Právoplatnosť rozsudku v trestnom konaní.

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Právoplatnosť rozsudku v trestnom konaní.

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kedy a akým spôsobom sa stane rozsudok právoplatným, obžalovaný si totiž korešpondenciu nepreberá. Bol mu udelený podmienečný trest za neplnenie vyživovacej povinnosti. Súd sa konal pred troma mesiacmi a doteraz si rozsudok neprevzal. Naďalej neplatí výživné. Ďakujem.

Odpoveď: Právoplatnosť rozsudku v trestnom konaní.

Dobrý deň.

Rovnopis rozsudku sa doručí obžalovanému na adresu, ktorú uviedol na doručovanie písomností. Pokiaľ písomnosť obžalovaný na tejto adrese nepreberie, resp. nevyzdvihne ani v lehote do troch pracovných dní od jej uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení písomnosti nedozvedel (§ 66 ods. 3 Trestného poriadku).

V zmysle ustanovení Trestného poriadku je rozsudok (odsudzujúci alebo oslobodzujúci) právoplatným a zároveň vykonateľným vtedy, ak nie je proti nemu prípustné podať odvolanie alebo odvolanie proti nemu je možné podať, ale bolo podané oneskorene, bolo zamietnuté alebo sa oprávnený výslovne odvolania vzdal.

Preto ak si obžalovaný neprevzal rozsudok, rozsudok nadobudne právoplatnosť uplynutím lehoty na odvolanie. Ak chcete vedieť presný dátum právoplatnosti predmetného rozsudku, stačí zavolať na príslušný súd a ten Vám oznámi kedy nadobudlo rozhodnutie právoplatnosť.