Kedy možno zrušiť súdom schválený zmier?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Prešov

Otázka: Kedy možno zrušiť súdom schválený zmier?

Okresný súd rozhodol o schválení zmieru v súvislosti s náhradou škody za ublíženie na zdraví. Žalovaný sa zaviazal zaplatiť žalobcovi dohodnutú sumu. V uznesení sa okrem iného uvádza: "Schválený zmier má účinky právoplatného rozsudku. Súd však môže rozsudkom zrušiť uznesenie o schválení zmieru, ak je zmier podľa hmotného práva neplatný. Návrh je možné podať do troch rokov od právoplatnosti uznesenia o schválení zmieru." Prosím, vysvetlite, čo to znamená a či môže poškodený opätovne podať v tej istej veci novú žalobu, napríklad z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu. Ide o zlomeninu lakťovej kosti, ktorá nebola úplne jasne preukázaná ani na základe dvoch znaleckých posudkov. Ďakujem.

Odpoveď: Kedy možno zrušiť súdom schválený zmier?

Dobrý deň, podmienka, aby súdom schválený zmier bol v súlade s hmotným právom znamená, že dohoda účastníkov sporu o jeho predmete musí byť v súlade s ustanoveniami hmotného práva, v prípade náhrady škody na zdraví musí byť táto dohoda v súlade s Občianskym zákonníkom. Súdny zmier teda predstavuje v zásade dohodu o urovnaní medzi sporovými stranami, ktorú súd schvaľuje s účinkami právoplatného rozsudku. Znamená to, že vec je právoplatne skončená a nemožno ju prejednať znova. V prípade neplatnosti dohody sa však možno domáhať zrušenia uznesenia o schválení zmieru na súde, čo by malo za následok pokračovanie súdneho sporu v tom štádiu, v ktorom sa skončilo súdnym zmierom.