POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako sa brániť proti trestnému oznámeniu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť proti trestnému oznámeniu?

Dobrý deň, predvčerom mi bolo doručené predvolanie na výsluch ohľadom mojich výrokov na sociálnej sieti, ktoré som adresoval vedeniu školy. Ide o nasledujúce výroky: "Čo urobilo vedenie strednej odbornej školy, aby tento trend zvrátilo? Tých študentov, ktorí školu verejne kritizovali, vystrašilo trestným oznámením. To je hrdinské. Učitelia dostali výpovede a mnohí z nich aj skrátené úväzky. Predovšetkým tí, ktorí tých 'hlupákov' kritizovali." Podľa môjho názoru je riaditeľ školy verejne činnou osobou, nakoľko vykonáva pôsobnosť v rámci právnickej osoby, ktorej zákon zveruje právomoc rozhodovať v oblasti verejnej správy. V prvom rade ide o hodnotiaci úsudok založený na sérii argumentov, ktoré som uviedol v kontexte danej konverzácie. V druhom rade som presvedčený, že verejne činné osoby musia zniesť vyššiu mieru kritiky. Uvedomujem si, že takýto spôsob označovania nie je príliš slušný, a ľutuje ma, že som ho použil v rámci svojich argumentov. Chcel by som vás poprosiť o radu, ako sa efektívne brániť proti tomuto trestnému oznámeniu na výsluchu, ktorý ma čaká budúci piatok. Chcel by som vedieť, na čo poukázať, na čo sa odvolať a podobne. Ďakujem za prípadnú odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Ako sa brániť proti trestnému oznámeniu?

Dobrý deň, nakoľko mi nie je známy obsah trestného oznámenia, nedokážem Vám poradiť, aký spôsob obrany zvoliť. Predpokladám však, že trestné oznámenie je na Vašu osobu podané pre podozrenie z trestného činu Ohovárania podľa § 373 Trestného zákona. V zmysle tohto ustanovenia je páchateľom ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Podľa môjho názoru Váš príspevok na sociálnej sieti nie je spôsobilý privodiť Vám trestnú zodpovednosť za uvedený trestný čin. V zmysle § 196 ods. 2 Trestného poriadku, máte právo odoprieť vypovedať pred policajtom, ktorému bolo pridelené prešetrenie trestného oznámenia. Taktiež máte právo na právnu pomoc advokáta, a to najmä, aby bol prítomný pri Vašej výpovedi.