Máte
otázku?

Je potrebná nová pracovná zmluva ?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Je potrebná nová pracovná zmluva ?

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o jednoduchú a pre mňa zrozumiteľnú odpoveď. Dňa 21. 2. 2023 mi prináleží odchod do starobného dôchodku po dovŕšení 63 rokov života. Zamestnávateľ ma oslovil s návrhom pokračovať v práci ako dôchodca s tým, že ku koncu mesiaca, presne 28. 2. 2023, mi ukončí súčasnú zmluvu a od 1. 3. 2023 so mnou uzatvorí novú zmluvu na obdobie 6 mesiacov. Toto obdobie by sa potom postupne predlžovalo. Rád by som sa Vás informoval, či je takáto procedúra v súlade so zákonom práce. Zaujíma ma, či je nutné robiť novú zmluvu, alebo by bolo možné pokračovať v pôvodnej zmluve bez prerušenia. Taktiež by ma zaujímalo, ako je to v tomto prípade s jednomesačnou výpovednou lehotou. Aj keď Vás žiadam o bezplatnú odpoveď, poprosil by som Vás o stručnú a zrozumiteľnú odpoveď. Ďakujem veľmi pekne. S pozdravom, Peter.

Odpoveď: Je potrebná nová pracovná zmluva ?

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že samotné priznanie nároku na starobný dôchodok nie je dôvodom skončenia pracovného pomeru - vo Vašim prípade k 28.2.2023 s tým, že zamestnávateľ Vám predložil návrh ukončiť terajší pracovný pomer a uzatvoriť nový pracovný pomer od 1.3.2023. Postupné predĺžovanie môže, ale aj nemusí nastať, lebo prac. pomer by ste mali uzatvorený na dobu 6 mesiacov.

Riešením by bolo vo Vašom prípade len ukončiť a súčasne podpísať /naraz/ novú prac. zmluvu na dobu neurčitú bez skúšobnej doby a súčasne žiadať odchodné podľa § 76a/ Zákonníka práce.

Informujte zamestnávateľa písomne, že Vám bol priznaný starobný  dôchodok z dôvodu odvodových povinností.

Pokiaľ ide o odchodné, tu platí ust. § 76a/ Zákonníka práce :

"Odchodné (1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení. (2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení. (3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa. (4) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1. (5) Ak zamestnanec zomrie, na účely odsekov 1 a 2 sa za deň skončenia pracovného pomeru považuje deň smrti zamestnanca."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že odchodné Vám zamestnávateľ vyplatí až po skončení prac. pomeru.

 

Trápi vás "Je potrebná nová pracovná zmluva ?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Je potrebná nová pracovná zmluva ?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.