Je možné zrušiť dohodu o dedičstve?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Je možné zrušiť dohodu o dedičstve?

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné zrušiť dohodu o dedičstve z dôvodu porušovania dobrých mravov a vrátiť mi môj dedičský podiel. Dohoda o dedičstve bola uzatvorená pred 9,5 rokom. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Je možné zrušiť dohodu o dedičstve?

Dobrý deň, vo Vami uvedenom prípade je riešenie veci spôsobom, že odstúpite od dohody o dedičstve z dôvodu porušenia dobrých mravov zo strany dediča nemožné a to nielen vzhľadom na okolnosť, že od dedičského konania uplynulo 9,5 roka.
Hrubé porušenie dobrých mravov zo strany obdarovaného sa v zmysle ust. § 630 Obč. zákonníka vzťahuje na darovaciu zmluvu, kedy darca sa môže domáhať vrátenia daru od obdarovaného. Tento § 630 Obč. zákonníka sa nevzťahuje na dedenie.