Je možné užívať spoločný byt s manželom po rozvode?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Prešov

Otázka: Je možné užívať spoločný byt s manželom po rozvode?

Chcel by som sa opýtať, žijeme s manželkou vo vlastnom byte a máme dve maloleté deti. Došli sme až k rozhodnutiu o rozvode, ale v žiadnom prípade pri tom nechceme stratiť náš spoločný byt, keďže sme obaja investovali veľa práce a síl do jeho získania. Po rozvode plánujeme naďalej žiť spolu v jednej domácnosti a spoločne vychovávať naše deti. Upozorňujem, že okrem detí nás s manželkou už nič nespája, cítime sa odcudzení ako po citovej, tak aj po inej stránke. Zatiaľ čo žijeme každý svoj vlastný život, nechceme, aby sa to negatívne odrazilo na našich deťoch, ktorých obaja veľmi ľúbime. Je možné udržať takýto vzťah v jednej domácnosti aj po rozvode? Ďakujem.

Odpoveď: Je možné užívať spoločný byt s manželom po rozvode?

Dobrý deň, v konaní o rozvode manželstva sa nevysporiadava majetok nadobudnutý za jeho trvania. Rozvodom manželstva zanikajú manželské práva a povinnosti, dochádza k úprave výkonu rodičovských práv k maloletým deťom a zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Rozvodom manželstva teda neprídete o právo užívať spoločne nadobudnutý majetok. Vzhľadom na vaše plány po rozvode aj naďalej vytvárať jednu domácnosť, je otázne či sa vo Vašom prípade napĺňa zákonná podmienka rozvodu manželstva, ktorou je trvalý rozvrat vzťahov v manželstve, ktoré už neplní svoj účel (tým je predovšetkým vytvorenie harmonického spolužitia, ktoré zabezpečí riadnu výchovu detí), pričom už nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. V prípade rozvodu však nevidím žiadne prekážky pre úpravu spolužitia Vami navrhovaným spôsobom.