Máte
otázku?

Hmotná zodpovednosť - vedúca predajne verzus predavačky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Hmotná zodpovednosť - vedúca predajne verzus predavačky

Dobrý deň. Mám nasledujúcu otázku: Pracovala som v nešpecifikovanej predajni potravín ako jedna z predavačiek, samozrejme pod vedením vedúcej predajne. Jedného dňa nám vedúca oznámila, že niekto jej ukradol tržbu (približne 5000 eur) z uzamknutého trezoru. Privolaná polícia nezistila cudzie zavinenie - násilné vniknutie do trezoru. Na základe zistených skutočností vymáha zamestnávateľ náhradu prostredníctvom súdu určitým podielom, vypočítaným podľa pomeru našich dosiahnutých priemerných zárobkov. Zárobok vedúcej je započítaný v dvojnásobnej výške. Samozrejmosťou je, že všetci zamestnanci majú podpísanú hmotnú zodpovednosť za prevzaté hodnoty - ceniny, tovar a zásoby (podľa poslednej inventúry), ako aj spoločnú hmotnú zodpovednosť ak vykonávajú prácu s viacerými zamestnancami, ktorí tiež uzavreli so zamestnávateľom Dohodu o hmotnej zodpovednosti. Moja otázka znie: Nesieme zodpovednosť za odcudzenú tržbu z uzamknutého trezoru všetci zamestnanci? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hmotná zodpovednosť - vedúca predajne verzus predavačky

Dobrý deň, tento postup, akým postupuje zamestnávateľ je podľa zákonníka práce. Keďže máte podpísanú hmotnú zodpovednosť, musíte preukázať, že ste škodu nezavinili. Ak bola tržba v trezore, to znamená, že škodu mohli spôsobiť iba osoby, ktoré poznali prístupový kód k trezoru. V tomto prípade sa zamerajte najmä na to, čo bolo uvedené v trestnom oznámení. Ak Vy nemáte prístup k trezoru, nemôžete za to niesť zodpovednosť. Najmä ak nebol trezor poškodený. Iná by bola situácia, ak by peniaze zmizli z pokladne. 

Trápi vás "Hmotná zodpovednosť - vedúca predajne verzus predavačky" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Hmotná zodpovednosť - vedúca predajne verzus predavačky" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.