Exekúcia po 15-tich rokoch

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Exekúcia po 15-tich rokoch

Dobrý deň, rád by som sa informoval. V roku 2006 som mal úver, ktorý som, žiaľ, neplatil. Po pár rokoch mi došiel rozsudok, ktorý už nemám, o tom, že zaniká vymáhanie dlhu. Odvtedy uplynulo 15 rokov. Neprišlo mi nič poštou o veľkosti dlhu, ani výzva na úhradu. Teraz v tomto mesiaci, v roku 2021, mi prišla suma na vymáhanie. Chcem sa opýtať, či je možné dlh vymáhať po 15 rokoch. Keďže mám aj iné dlhy, ktoré si riadne splácam po dohode so súdnym exekútorom na VŠzP. Za informáciu Vám ďakujem. Dušan

Odpoveď: Exekúcia po 15-tich rokoch

Dobrý deň,

v otázke uvádzate, že ste si zobrali pôžičku zrejme z nebankovej spoločnosti, ktorú ste nesplácali a po niekoľkých rokoch prišiel rozsudok, ktorý nemáte, a v zmysle rozsudku zaniká vymáhanie dlhu.  Uvádzate, že Vám bola doručená výzva k úhrade tohto dlhu, ktorý bol predmetom súdneho konania, nepíšete však kto Vás kontaktoval a čo uvedené v samotnej výzve.

Usudzujeme z textu otázky, že návrh súd zamietol z dôvodu uplynutia premlčacej doby v zmysle ust. §  101 a ust. § 583 Obč. zákonníka /všeobecná premlčacia doba je tri roky/.

Odporúčame Vám kontaktovať príslušný okresný súd, ktorý rozsudok vydal pred niekoľkými rokmi, a požiadať o kópiu rozsudku.  Ak bol návrh konajúcim súdom zamietnutý a teraz Vás kontaktoval pôvodný veriteľ prípadne vymáhačská spoločnosť, nič neuhradzujte, nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach alebo dohodu o zrážkach zo mzdy.

Prípadne ako reakciu na túto odpoveď, ak nebude pre Vás dostačujúca, uveďťe podrobnejší obsah terajšej výzvy k úhrade.