Exekúcia a možnosť exekvovať cudzí majetok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Exekúcia a možnosť exekvovať cudzí majetok

Dobrý deň, môj otec a jeho nevlastná žena, ktorá už zomrela, sú vlastníkmi nehnuteľnosti. Tam býval môj nevlastný brat, ktorý tam má ešte stále trvalý pobyt, ale už tam nebýva. Má veľa dlhov a exekúcií. Dňa 14. 6. má prísť exekútor spolu s policajtmi na exekúciu, ale tento brat v tom dome nevlastní nič, ani nábytok. Môže exekútor siahnuť aj na otcov majetok? Za odpoveď pekne ďakujem.

Odpoveď: Exekúcia a možnosť exekvovať cudzí majetok

Dobrý deň. Pokiaľ je exekúcia vedená na Vášho nevlastného brata, potom by exekútor nemal siahnuť na majetok Vášho otca. Exekvovať totiž možno v zásade len majetok, ktorý patrí povinnému z exekúcie (t.j. osoba, voči ktorej sa vedie exekúcia).
Pokiaľ by sa napriek tomu pri stalo, že exekútor zexekvuje majetok, ktorý patrí Vášmu otcovi, možno podať žalobu o vylúčenie veci z exekúcie (tzv. excindačná žaloba).