Dobrý deň, vo veci platí ust. § 63 exekučného poriadku :
"Ods. 3 :
Ak ide o vykonanie exekúcie na vymoženie peňažnej pohľadávky, ktorá bez príslušenstva ku dňu doručenia návrhu na vykonanie exekúcie neprevyšuje 2 000 eur (ďalej len „drobné exekúcie“), nemožno exekúciu vykonať predajom nehnuteľnosti, v ktorej má povinný hlásený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt podľa osobitného predpisu; právo zriadiť exekučné záložné právo na nehnuteľnosť tým nie je dotknuté. Za drobnú exekúciu sa nepovažuje exekúcia na vymoženie pohľadávky na výživnom.
Ods. 4 :
Exekúciu predajom nehnuteľnosti, v ktorej má povinný prihlásený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt podľa odseku 3, možno vykonať výnimočne na základe schválenia súdu, ak sú voči povinnému vedené viaceré exekúcie, v ktorých sa vymáhajú pohľadávky prevyšujúce v súhrne 2 000 eur a exekútor preukáže, že peňažná pohľadávka nemôže byť vymožená iným spôsobom. Návrh na schválenie predaja nehnuteľnosti podľa prvej vety môže podať exekútor, ktorý ako prvý v poradí na nehnuteľnosti zriadil exekučné záložné právo a na základe jeho písomného súhlasu aj exekútor, ktorého exekučné záložné právo bolo zriadené neskôr."
Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že k predaj nehnuteľnosti v exekučnom konaní je možný len na základe schválenia súdom. Predpokladáme, že Vám boli nariadené zrážky zo mzdy a ak nemáte žiadne iné exekúcie, k predaju nehnuteľnosti v exekučnom konaní nedôjde. Uvádzame súčasne, že ak bolo zriadené exekučné záložné právo, je to oprávnenie súdneho exekútora, čo ešte neznamená, že k predaju nehnuteľnosti v exekučnom konaní aj dôjde. Exekučné zložné právo slúži na to, aby ste Vy ako vlastník nehnuteľnosti túto nepredali bez predchádzajúceho súhlasu exekútora a peniaze z predaja použili výlučne na Vaše účely, teda nie na vyplatenie exekúcie.