Dohoda o dedičstve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trnava

Otázka: Dohoda o dedičstve

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Moja mama zomrela a momentálne prebieha dedičské konanie. Nezanechala žiadny závet, preto by som mala byť dedičkou ja a deti mojej zosnulej sestry. Ďalších dedičov nemala. Predmetom dedičstva je dom a niekoľko pozemkov. Ja by som mala záujem odkúpiť dom od ostatných dedičov. Je možné, že sa priamo u notára dohodneme, že mi odstúpia svoj podiel na dome za úhradu? Táto dohoda by sa nemala týkať ostatných pozemkov. Už mám posudok na dom. V prípade, že je to možné, musí sa táto suma vyplatiť priamo na mieste? Ďakujem.

Odpoveď: Dohoda o dedičstve

Dobrý deň, v dedičskom konaní je jediným obmedzujúcim faktorom pri uzatvorení dohody medzi dedičmi jej súlad so zákonom. Na uzatvorenie dohody však potrebujete i súhlas všetkých ostatných dedičov. Ak s Vami navrhnutým postupom súhlasia, tak sa môžete stať výlučným vlastníkom nehnuteľnosti. V uznesení o dedičstve však budete zároveň zaviazaná na úhradu náhrady za ich podiel. Táto suma by mala vychádzať z hodnoty nehnuteľnosti a výšky ich dedičského podielu. Je možné sa však dohodnúť aj na inej sume, ak s ňou budú súhlasiť. Takúto náhradu za ich podiel im nie je potrebné vyplatiť namieste v hotovosti. V uznesení Vám bude určená lehota (zväčša 30-90 dní) na vyplatenie náhrad pre ostatných dedičov. Lehota na vyplatenie týchto náhrad závisí najmä na výške jednotlivej náhrady. Lehota môže byť tiež predmetom dohody dedičov.