Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, či môžem odmietnuť pracovnú úlohu, ktorú mi zadá nadriadený, ak nie je predmetom mojej pracovnej náplne. V mojej pracovnej náplni sú činnosti verejného obstarávania, pričom posledným bodom náplne je plnenie "ďalších úloh podľa pokynu nadriadeného". Môže mi na základe tohto posledného bodu nadriadený zadávať napríklad tvorbu rozpočtov, ktoré sú náplňou jeho práce? Nie je možné posledný bod náplne vykladať tak, že sa týka iba úloh, ktoré sa týkajú verejného obstarávania, avšak nie sú bližšie v pracovnej náplni špecifikované? Môžu ma za odmietnutie takejto úlohy "nad rámec náplne" pokarhať?

Odpoveď: Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne

Dobrý deň,

v zmysle ustálenej judikatúry ak si strany v pracovnej zmluve dohodnú určitý druh práce, môže zamestnávateľ jednostranne určovať pracovnú náplň, ale len v rámci konkrétneho druhu práce. Najvyšší súde v jednom svojom rozhodnutí vysvetlil rozdiel na pozícii upratovačky. Ak má zamestnanec pracovať na pozícii upratovačky, druhom práce je samozrejme upratovanie napríklad chodieb a miestností. Jednostranne jej môže určiť napríklad aj umývať okná, pretože to je stále v rámci toho istého druhu práce. Nemôže jej napríklad určiť sťahovať nábytok. Išlo by o prekročenie oprávnenia zamestnávateľa a zamestnanec môže takýto výkon práce odmietnuť, pričom odmietnutie by sa nepovažovalo za porušenie pracovnej disciplíny

Ak to zhrniem, zamestnávateľ Vám môže jednostranne nariadiť robiť iné činnosti, ako máte v pracovnej zmluve, avšak musí ísť o činnosti, ktoré sú charakteristické pre danú pozíciu.