Máte
otázku?

Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, či môžem odmietnuť pracovnú úlohu, ktorú mi zadá nadriadený, ak nie je predmetom mojej pracovnej náplne. V mojej pracovnej náplni sú činnosti verejného obstarávania, pričom posledným bodom náplne je plnenie "ďalších úloh podľa pokynu nadriadeného". Môže mi na základe tohto posledného bodu nadriadený zadávať napríklad tvorbu rozpočtov, ktoré sú náplňou jeho práce? Nie je možné posledný bod náplne vykladať tak, že sa týka iba úloh, ktoré sa týkajú verejného obstarávania, avšak nie sú bližšie v pracovnej náplni špecifikované? Môžu ma za odmietnutie takejto úlohy "nad rámec náplne" pokarhať?

Odpoveď: Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne

Dobrý deň,

v zmysle ustálenej judikatúry ak si strany v pracovnej zmluve dohodnú určitý druh práce, môže zamestnávateľ jednostranne určovať pracovnú náplň, ale len v rámci konkrétneho druhu práce. Najvyšší súde v jednom svojom rozhodnutí vysvetlil rozdiel na pozícii upratovačky. Ak má zamestnanec pracovať na pozícii upratovačky, druhom práce je samozrejme upratovanie napríklad chodieb a miestností. Jednostranne jej môže určiť napríklad aj umývať okná, pretože to je stále v rámci toho istého druhu práce. Nemôže jej napríklad určiť sťahovať nábytok. Išlo by o prekročenie oprávnenia zamestnávateľa a zamestnanec môže takýto výkon práce odmietnuť, pričom odmietnutie by sa nepovažovalo za porušenie pracovnej disciplíny

Ak to zhrniem, zamestnávateľ Vám môže jednostranne nariadiť robiť iné činnosti, ako máte v pracovnej zmluve, avšak musí ísť o činnosti, ktoré sú charakteristické pre danú pozíciu.

Trápi vás "Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne (Pracovné právo)

Dobrý deň, aký postih je možné vyvodiť voči zamestnávateľovi v prípade, že zadal zamestnancovi povinnosti nad rámec jeho pracovnej zmluvy, ktorá presne charakterizuje náplň jeho práce? Napríklad, ak zamestnávateľ funguje na základe pracovnej zmluvy, ktorá zamestnancovi definuje základné pracovné povinnosti a nad rámec toho má zamestnanec podpísaný dodatok, ktorý ho povyšuje na vedúcu pozíciu - náplň práce sa úplne odlišuje od základnej náplne práce. Aké možnosti má zamestnanec v prípade, že od júla nemá podpísaný dodatok na vedúcu funkciu, ale zároveň je inštruovaný vykonávať náplň práce vedúcej pozície? Je možné uplatniť postih voči zamestnávateľovi? Ďakujem.

Odpoveď: Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne

(odpoveď odoslaná: 24.07.2024)

Dobrý deň,
na takýto postup zamestnávateľa by mal mať zamestnanec podpísaný dodatok k pracovnej zmluve spolu s novou náplňou práce. 

Zamestnanec musí súhlasíť s touto zmenou, týkajúcou sa jeho pracovnej pozície. Zamestnanec svoj súhlas prejaví podpisom dodatku k pracovnej zmluvy. Bez súhlasu zamestnanca, zamestnávateľ nemôže jednostranne meniť pracovnú náplň zamestnanca a teda mu zadávať prácu v rozpore s pracovnou zmluvou.

Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."

Čo sa týka postihu zamestnávateľa, existuje viac možností:

1. Odmietnutie pokynu zamestnávateľa,

2. Stažnosť v rámci organizácie zamestnávateľa,

3. Podnet na inšpektorát práce.

Podľa § 47 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer, zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou."
4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne (Pracovné právo)

Zadávanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne. Pracujem vo firme zaoberajúcej sa drevom ako skladník. Vedúci mi však nariadil vykladať stavebný materiál pre inú firmu umiestnenú v našom objekte. Keďže ide o úplne odlišný materiál, ktorý sa správa inak pri manipulácii s vysokozdvižným vozíkom, ohrozuje to moju bezpečnosť. Môžem sa proti tomu brániť?

Odpoveď: Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne

(odpoveď odoslaná: 23.01.2019)

Dobrý deň,

pri zodpovedaní Vašej otázky je potrebné vychádzať z Vašej pracovnej zmluvy a pracovnej náplne resp. druhu práce a jeho charakteristiky, ktorý ý máte uvedený v pracovnej zmluve.

Podľa ust. § 47 Zákonníka práce platí :

"Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru

(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,

a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,

b) zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.

(2) Pri nástupe do zamestnania je zamestnávateľ povinný zamestnanca oboznámiť s pracovným poriadkom, s kolektívnou zmluvou, s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú, s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré musí zamestnanec pri svojej práci dodržiavať, s ustanoveniami o zásade rovnakého zaobchádzania a s vnútorným predpisom upravujúcim oznamovanie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti. Zamestnávateľ je tiež povinný pri nástupe do zamestnania oboznámiť mladistvého zamestnanca, a v prípade fyzickej osoby vykonávajúcej ľahké práce uvedené v § 11 ods. 4 aj jej zákonného zástupcu, o možných rizikách vykonávanej práce a o prijatých opatreniach týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

(3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré

a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,

b) bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb."

 

"§ 81:  Základné povinnosti zamestnanca

Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi; nadriadeným je aj predstavený podľa osobitného predpisu,

b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,

c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,

d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,

e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,

f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám; povinnosť mlčanlivosti sa nevzťahuje na oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti,

g) písomne oznamovať zamestnávateľovi bez zbytočného odkladu všetky zmeny, ktoré sa týkajú pracovného pomeru a súvisia s jeho osobou, najmä zmenu jeho mena, priezviska, trvalého pobytu alebo prechodného pobytu, adresy na doručovanie písomností, zdravotnej poisťovne, a ak sa so súhlasom zamestnanca poukazuje výplata na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, aj zmenu bankového spojenia."

 

Pokiaľ z pracovnej zmluvy vyplýva druh práce /drevárska firma/, sme názoru, že pokiaľ má dôjsť k porušeniu predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci na VZV prevozom stavebného materiálu k ich nedodržaniu a k ohrozeniu Vášho zdravia, nie ste povinný takýto príkaz uposlúchnuť. Naviac Vy nie ste v pracovnom pomere s predmetnou stavebnou firmou. V prípade, že by ste predmetné práce vykonávali /prevoz stav. materiálu/ by mohlo dôjsť ako k Vášmu úrazu resp. poškodeniu zdravia, tak aj k samotnej škode na VZV a prepravovanom materiále, za ktoré by ste následne niesli zodpovednosť.

Citujeme ust. Zákonníka práce :

"§ 178 : (1) Zamestnanec je povinný si počínať tak, aby nedochádzalo k ohrozeniu života, zdravia a poškodeniu majetku alebo k jeho zničeniu, ani k bezdôvodnému obohateniu.

§ 179 : (1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185."

 

Predpokladáme, že máte príslušný preukaz na vedenie VZV, chodíte na školenia v uvedenej oblasti, preto je potrebné sa na tieto odvolať a oznámiť  zamestnávateľovi, že predmetné práce -  nakládka a prevoz stav. materiálu pre iného nesmiete vykonať.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.