Má sociálna poisťovňa nárok na vrátenie neoprávnene vyplatených sociálnych dávok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Má sociálna poisťovňa nárok na vrátenie neoprávnene vyplatených sociálnych dávok?

Dobrý deň. Rád by som sa Vás opýtal na nasledovnú vec: V júni 2011 som ukončil strednú školu a následne som rok pracoval na dohodu. V septembri 2012 som začal študovať na vysokej škole. Keďže som polosirota, sociálna poisťovňa mi začala vyplácať sirotský dôchodok. V októbri 2012 mi vyplatili sumu cca 1800 €, pretože si mysleli, že som študoval aj v predchádzajúcom roku. V tom čase som bol však riadne nahlásený na úrade práce, takže museli vedieť, že to nie je pravda. Doklad o štúdiu na vysokej škole som im totiž poslal až v septembri 2012. Mohli by teraz tieto peniaze od mňa vymáhať? Asi pred tromi mesiacmi som dostal list, v ktorom tvrdili, že som im neposlal potvrdenie o štúdiu za rok 2011/2012. Odpísal som im, že v tom čase som neštudoval, a preto som im ani nemohol poslať také potvrdenie. Na to mi odozvali výzvu na vrátenie bezdôvodneho obohatenia a varovali ma, že ak nepreplatím do 10 dní, pôjdu za exekútorom. Je možné, aby proti mne podali exekúciu bez súdneho rozhodnutia? Čítal som, že na bezdôvodné obohatenie platí dvojročná premlčacia lehota. Nemohlo by teda byť už premlčané, keď mi vyplatili peniaze v októbri 2012 a chcú ich spätne získať až v júni 2015? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a prípadnú odpoveď. Prajem Vám pekný deň.

Odpoveď: Má sociálna poisťovňa nárok na vrátenie neoprávnene vyplatených sociálnych dávok?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 107 ods. 1 Občianskeho zákonníka sa právo na vydanie bezdôvodného obohatenia premlčí za 2 roky odo dňa, keď sa oprávnený (vo Vašom prípade sociálna poisťovňa) dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. Táto dvojročná premlčacia doba sa v právnej teórii označuje ako subjektívna a pre jej začatie je rozhodujúci okamih, kedy sa k oprávnenému subjektu - sociálnej poisťovni, do jej sféry poznania, dostali také skutočnosti, na základe ktorých je oprávnená uplatniť právo na vrátenie vyplatených sociálnych dávok na súde, teda moment, keď poisťovňa zistila, že Vám vyplatila dávku bez akéhokoľvek právneho dôvodu. Najneskôr sa však právo na vydanie bezdôvodného obohatenia premlčí za 3 roky odo dňa, keď k nemu došlo, to znamená momentom prijatia plnenia - sociálnych dávok. K druhej časti Vašej otázky dodávam, že exekúciu nemožno vykonať na základe predžalobnej výzvy, ale len na základe vykonateľného súdneho rozhodnutia alebo iných vykonateľných rozhodnutí a výkazov nedoplatkov vydaných vo veciach sociálneho poistenia resp. sociálneho zabezpečenia.