Máte
otázku?

Darovanie a dedičské právo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Darovanie a dedičské právo

Zdravím, mám určitý problém. Sme traja súrodenci a už nám zostala iba mama, ktorá však pred týždňom zomrela. Až teraz sme sa so sestrou dozvedeli, že náš brat s mamou, ešte keď žila, prepísali jej byt na jeho meno. Tento byt bol jediným dedičstvom po našej mame. Chcem sa len opýtať, či je možné to nejako napadnúť, alebo čo môžeme robiť, pretože my so sestrou sme o tom nevedeli a máme právo dediť aj my. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

Dobrý deň. Vaša otázka sa týka primárne dedičského práva a sekundárne aj záväzkového práva. Ocitli ste sa totiž v situácii, kedy poručiteľ pred smrťou previedol majetok, ktorý by inak patril do dedičstva, tretej osobe, v tomto prípade Vášmu bratovi. Tento prevod sa pritom realizoval bezodplatne, a to na základe darovacej zmluvy.

 

Všeobecne k dedeniu

V zákonných ustanoveniach § 460 a nasl. Občianskeho zákonníka je upravené dedičské právo. Pritom takto upravené dedičské právo možno označiť ako subjektívne dedičské právo, čo vo svojej podstate predstavuje oprávnenie určitej osoby vstúpiť do majetkovoprávnych vzťahov zomretého (poručiteľa), a to za predpokladu, že tieto majetkovoprávne vzťahy smrťou nezanikajú.

Právo dediť pritom patrí medzi základné ľudské práva, avšak určitá osoba sa môže stať dedičom len za predpokladu, že sú na to splnené zákonom predpísané predpoklady dedenia.

Hoci dediť možno len po fyzickej osobe, dedičom môže byť tak fyzická osoba, ako aj právnická osoba alebo štát.

Jednou zo základných zásad slovenského dedičského práva je to, že k prechodu práv a povinností, ktoré sú predmetom dedičstva, dochádza smrťou fyzickej osoby. Túto zomrelú osobu zákon označuje za poručiteľa. Poručiteľom je teda zosnulá osoba, ktorá po svojej smrti zanechala určitý predmet dedenia.

Nadobudnutie dedičstva predstavuje tzv. univerzálnu sukcesiu, čo znamená prechod všetkých práv (aktív) a povinností (pasív) poručiteľa do majetku dediča. Ako už bolo spomenuté vyššie, ďalším predpokladom je aj to, že smrťou tieto práva a povinnosti poručiteľa nezanikajú alebo neprechádzajú na ďalšie tretie subjekty inak než na základe dedenia.

 

Prvá dedičská skupina

Zo zadanej otázky vyplýva, že Vaša matka zomrela, pričom v čase smrti nemala manžela. Mala však troch potomkov: Vás, Vašu sestru a Vášho brata, na ktorého previedla byt. Z otázky nevyplýva to, že by Vaša matka zriadila závet alebo listinu o vydedení, a preto som toho názoru, že po jej smrti sa bude dediť v zmysle zákonných dedičských skupín, konkrétne podľa prvej dedičskej skupiny, ktorá je upravená v ustanovení § 473 Občianskeho zákonníka.

Podľa spomenutého zákonného ustanovenia pritom platí, že: „(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.“

Do prvej dedičskej skupiny teda patrí najbližšia rodina poručiteľa, t.j. manžel alebo manželka poručiteľa a jeho deti (resp. potomkovia). Možno teda skonštatovať, že dedenie v tejto dedičskej skupine vychádza z manželského vzťahu a tiež z existencie zostupného príbuzenstva v priamom rade.

Vo vzťahu k deťom, resp. potomkom je však nutné poznamenať, že priamo zákon upravuje tzv. právo reprezentácie, čo zjednodušene povedané znamená, že ak dieťa poručiteľa zomrie skôr než samotný poručiteľ, na miesto tohto zosnulého dieťaťa nastupujú pri dedení jeho deti (t.j. vnuci alebo vnučky poručiteľa).

Manžel alebo manželka poručiteľa dedí v prvej skupine zákonných dedičov iba za predpokladu, že manželstvo v čase smrti poručiteľa existovalo. Inak povedané rozhodujúca je existencia platného a trvajúceho manželstva.

V prvej skupine sú popri manželovi alebo manželke poručiteľa povolané dediť všetky poručiteľove deti, a to bez ohľadu na to, či sa narodili v manželstve alebo mimo manželstva. Za deti poručiteľa sa považujú aj deti, ktoré si poručiteľ osvojil v súlade s ustanoveniami zákona o rodine.

 

Záver

Záverom možno skonštatovať, že po Vašej matke patríte spolu s Vašimi súrodencami (bratom a sestrou) do okruhu zákonných dedičov. Predmetom Vášho dedičského práva pritom bude všetok majetok, ktorý ku dňu smrti patril Vašej matke.

Problémom však je to, že Vaša matka ešte pred smrťou previedla majetok, ktorý by inak patril do dedičstva, na Vášho brata. Vzhľadom na tento prevod už byt v čase smrti Vašej matke nepatril jej, ale Vášmu bratovi, a preto tento byt nemôže byť predmetom dedičského práva.

Pritom nie je vylúčené, aby Vaša matka počas svojho života disponovala svojim majetkom podľa jej slobodnej vôle, a teda napríklad ho previedla len na jedného z troch súrodencov. Preto ak došlo k platnému prevodu, tzn. k platnému uzavretiu darovacej zmluvy, na základe ktorej nadobudol vlastnícke právo k bytu Váš brat, tento byt už nepatrí do dedičstva po Vašej matke.

Pokiaľ ide o darovaciu zmluvu, túto by bolo možné napadnúť v zásade len vtedy, ak by vykazovala nejakú vadu. Mohlo by ísť napríklad aj o nedostatok spôsobilosti na právne úkony na strane Vašej matky. V praxi sa totiž možno stretnúť s tým, že staršie osoby sú vo vyššej miere sugestibilné a ľahko ovplyvniteľné, v dôsledku čoho uzavrú aj také zmluvy, ktoré by inak neuzavreli.

V danej súvislosti však treba skonštatovať aj to, že ak by ste chceli darovaciu zmluvu napadnúť žalobou na určenie jej neplatnosti, dôkazné bremeno ohľadom preukázania skutočnosti, ktorá by mala spôsobiť neplatnosť zmluvy, by zaťažovalo Vás, ako žalobcu. Samotná skutočnosť, že ak by k darovaniu nedošlo, tak by ste byt, resp. podiel na byte zdedili, nespôsobuje neplatnosť darovacej zmluvy.

Trápi vás "Darovanie a dedičské právo" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, manželka dostala pozemok pod rodinným domom na základe darovacej zmluvy. Chcem sa spýtať, či tento pozemok môže byť predmetom dedičského konania, ak existuje iba darovacia zmluva. Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 30.12.2024)

Dobrý deň, áno, pozemok môže byť predmetom dedičského konania.

Pozemok je nehnuteľnosť, ktorá je spôsobilá byť predmetom vlastníckeho práva. Bez ohľadu na situáciu, ak by na danom pozemku bol postavený rodinný dom, ktorý by patril inému vlastníkovi, ako je vlastník pozemku.

Darovacia zmluva je titulom nadobudnutia vlastníckeho práva darovaním. Darovanie je plnohodnotý spôsob prevodu vlastníckeho práva z darcu na obdarovaného. Darovanie má z pohľadu prevodu vlastníckeho práva rovnakú váhu ako kúpa alebo iné spôsoby. Preto, darovaný pozemok môže byť predmetom dedičského konania. 

Podľa § 132 ods. 1 Občianskeho zákonníka, "Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom."

Predmetom dedenia je všetok majetok, ktorý poručiteľ vlastnil v čase jeho smrti. Ak teda Vaša manželka zostane vlastníčkou pozemku až do jej smrti, pozemok bude predmetom dedenia po Vašej manželke. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, v roku 2012 došlo k hádke medzi mojimi rodičmi a starými rodičmi z otcovej strany. Istý čas sme spolu nekomunikovali. Po približne troch rokoch môj otec nadviazal kontakt so svojimi rodičmi a neskôr aj môj brat. V roku 2021 zomrela otcova mama a prebehlo dedičské konanie. Otec a jeho dve sestry sa dohodli darovať jej majetok otcovi. V roku 2023 zomrel môj brat a krátko na to aj otec. Teraz som zistila, že majetok, ktorý bol určený na dedenie, dedo daroval dvom dcéram - otcovým sestrám. Moja otázka znie: mám nárok na dedičstvo ako vnučka, aj keď sa s dedkom nekontaktujem? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 19.12.2024)

Dobrý deň,
po opätovnom, podrobnejšom prečítaní Vašej otázky, si k nej dovoľujem uviesť nasledovný právny názor.

Z Vami položenej otázky vyplýva, že Váš starý otec žije a za svojho života daroval svoj majetok /zrejme nehnuteľnosť/ svojim dvom dcéram /setrám Vášho otca/. Ak je to tak, potom predmetom dedenia tento darovaný majetok nebude, lebo starý otec nebude jeho vlastníkom ku dňu úmrtia. Starý otec so svojim majetkom môže nakladať za svojho života podľa svojho uváženia a nepotrebuje na to súhlas svojich budúcich dedičov. Ak starý otec nebude ku dňu úmrtia vlastníkom žiadneho majetku, potom dedičské konanie v pravom slova zmysle neprebehne a prípadný drobný majetok bude v súlade s ust. Civilného mimosporového poriadku vydaný osobe/osobám, ktoré sa postarajú o pohreb poručiteľa.

V prípade, že by starý otec ku dňu úmrtia bol vlastníkom majetku, ktorý by bol predmetom dedenia, potom Vy by ste boli dedičom po svojom otcovi a to v rozsahu jeho podielu.

 


Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, otázka: Vlastním osobné auto (nie na podnikanie), ktoré je evidované na moje meno. Kúpili sme auto už počas manželstva. Tiež počas manželstva som dostal darovacou zmluvou od tretej osoby pozemky, ktoré sú uvedené na LV v katastri tiež len na moje meno. Po smrti manželky, patria tieto hnuteľnosti a nehnuteľnosti na rozdelenie v dedičskom konaní? Treba tieto hnuteľnosti a nehnuteľnosti prihlásiť do dedičského konania?

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 04.11.2024)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenom prípade platí, že predmetom dedenia bude osobné motorové vozidlo, keďže ste ho kúpili počas trvania manželstva. Pozemky, ktoré ste síce nadobudli darovaním počas trvania manželstva a boli darované výlučne Vám, tieto nebudú predmetom dedenia, lebo manželka ako poručiteľka nebola ich ani podielovým spoluvlastníkom.

Motor. vozidlo treba nahlásiť do dedčiského konania. Nehnuteľnosť, ktorá bola darovaná výlučne Vám, nie je poterbné nahlásiť.


Trápi vás "Darovanie a dedičské právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať ohľadom narábania s majetkom zosnulého. K výberu hotovosti došlo 2-krát, v celkovej sume nad 700 €, ale nemuselo to byť jedinou osobou. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 15.10.2024)

Dobrý deň, z ptázky predpokladáme, že k výberu finančných prostriedkov z bankového účtu poručiteľa došlo až po jeho úmrtí. Ak je to tak, potom z hľadiska dedenia toto nemá vplyv na dedenie, lebo rozhodujúci je stav bankového účtu ku dňu úmrtia poručiteľa. Druhou otázkou je to, či osoba, ktorá finančné prostriedky vybrala z účtu bola len disponentom alebo aj spolumajiteľom bankového účtu.

Ak bola spolumajiteľom bank. účtu a iná dohoda medzi spolumajiteľmi účtu nebola, patria spolumajiteľovi finančné prostriedky vo výške 1/2 k celku. Opätovne však uvádzame, že rozhodujúci je stav účtu ku dňu úmrtia poručiteľa.


Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať: Mamka nám zomrela tento rok. Dedičské konanie už prebehlo, kde 1/3 dostal brat a 2/3 ja. V byte žije 4 roky a má trvalý pobyt mamina sestra, ktorá nemala kde bývať. Tak ju mamina prichýlila k sebe, mamina potom ochorela a jej sestra jej pomáhala až do konca. Chcem sa opýtať, či si mamina sestra môže nárokovať na dedičstvo, alebo či môže eventualne neskôr napadnúť konanie? Ako noví vlastníci bytu sme zistili, že mamina sestra dosť holduje alkoholu a vodí si do bytu pravidelne návštevy. Momentálne nič za byt neplatí a všetko hradíme ja a brat. Mamina sestra má svoje deti, ale z dobrej vôle jej stále pomáhame atď. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 27.08.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že sestra vašej nebohej matky nie je zákonným deičom po svojej sestre /vašej matke/, lebo vaša matka má vlastné deti - vás a vášho brata. Napadnúť dedičské konanie nemôže. Toto je právoplatne ukončené.

Sestra vašej matky v byte naďalej býva na základe súhlasu vašej nebohej matky. V ptázke uvdzate, že na uvedenom byte má nahlásený trvalý pobyt. Uvádame, že ak chcete, môžete jej trvalý pobyt zrušiť. Ak sa následne sestra vašej matky neprihlási na iný trvalý pobyt, miestom trvalého pobytu v zmysle ust. zákona o hlásení pobytu občanove SR bude obec, kde jej bol trvalý pobyt zrušený.

Pokiaľ ide o náklady spojené s bývaním /poplatky správcovi bytového domu/, tu uvádzame, že správcu bytového domu v podstate nezaujíma kto byt užíva, lebo vy spolu s bratom ste jeho vlastníkmi. Ak sestra vašej matky poplatky správcovi neuhradzuje, potom riešením je /je to na vašom rozhodnutí/ požiadať ju, aby byt uvoľnila a našla si vlastné bývanie a určiť jej lehotu na vysťahovanie. Ak k dobrovoľnému vysťahovaniu nedôjde, budete musieť podať návrh na súd o vypratanie nehnuteľnosti.

Druhou možnosťou je spísať so sestrou vašej matky nájomnpú zmluvu, v ktorej si dohodnete zmluvné podmienky, vráátane samozrejme úhrady nájmu a služieb spojených s bývaním /voda, elektrina, plyn a pod./. Ak by došlo k porušeniu nájomnej zmluvy, dali by ste jej výpoveď a musela by si nájsť vlastné bývanie. Postup v prípade neuvoľnenia bytu - nevysťahovania by bol ten, že by ste museli podať nárvh na súd o vypratanie nehnuteľnosti.

Ďalšou možnosťou je, aby situáciu riešili vlastné deti sestry vašej matky a teda, aby ste sa obrátili na nich aj pokiaľ ide o finančné nákaldy spojené s bývaním ich matky vo vašom byte.

Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem vás pekne poprosiť o radu. Byt, v ktorom bývam spolu s manželkou, som nadobudol pred svadbou darovacou zmluvou. V prípade mojej smrti, bude mať manželka právo zdediť tento byt zo zákona, alebo je potrebné napísať závet? Ďakujem krásne.

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 12.08.2024)

Dobrý deň,

v prípade, ak ste byt nadobudli pred manželstvom darom (ale aj v prípade, že by ste ho nadobudli len výlučne vy darom počas manželstva) patrí do vášho výlučného vlastníctva. V prípade vašej smrti sa teda stane v celku predmetom dedenia. Odpoveď na vašu otázku závisí od toho, čo chcete docieliť. Nemusíte spisovať závet, ak chcete, aby vaša manželka tento byt zdedila. Totiž, ak závet nezanecháte, bude sa dediť v zmysle zákona za predpokladu existencie vašich potomkov, a síce podľa prvej dedičskej skupiny. Každý zdedí byt rovným dielom. Ak však po sebe nezanecháte žiadne deti, bude sa dediť v zmysle druhej dedičskej skupiny, v zmysle ktorej dedí manžel spolu s rodičmi poručiteľa a  tými, ktorí v čase jeho smrti žili s ním v spoločnej domácnosti, a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa, pričom manžel dedí najmenej polovicu dedičstva. 


Trápi vás "Darovanie a dedičské právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň! Mám otázku: Je dedičstvo lepšie darovať alebo prepísať? Aké sú výhody a nevýhody? Ďakujem. K.

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 09.08.2024)

Dobrý deň, ak by sme išli na odpoveď na položenú v otázke z hľadiska čiste praktického, potom je ho najlepšie predať, aby ste z dedičstva mali vôbec nejaký prospech a úžitok. Majetok, ktorý ste nadobudli dedením a nik nemá právo rozhodnúť o tom, či toto dedičstvo niekomu darujete alebo ho predáte. Je to  výlučne na vašom rozhodnutí.

Pojem prepis Občiansky zákonník nepozná, ale zrejme ste mali na mysli predaj majetku nadobudnutého dedením. Ak by ste majetok nadobudnutý dedením darovali, potom sa v zmysle ust. § 630 Občianskeho zákonníka môžete od obdarovaného domáhať vrátenia daru :

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

 

Pre konkrétnu odpoveď by sme potrebovali vedieť bližšie okolnosti, ako aj to má byť predmetom prípadného darovania alebo predaja a dôvod tohto konania na vašej strane, vrátane osoby obdarovaného a pod.

Môžete nás kontaktovať na konzultáciu.

 

 

 


Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, zosnulý bol vlastníkom nehnuteľnosti s pozemkom, pričom pred 30 rokmi daroval polovicu nehnuteľnosti jednému z dedičov za účelom stavby druhého domu. V prípade dedenia sa teda jedná o druhú polovicu nehnuteľnosti. Mali by sme správne zohľadniť hodnotu darovanej polovice nehnuteľnosti z pred 30 rokov. Teraz sa naskytá otázka, či môže druhý dedič nárokovať celú zostávajúcu polovicu, čo by znamenalo, že by sa pri určovaní hodnoty daru vychádzalo z aktuálnej trhovej ceny namiesto ceny v čase darovania. Existuje nejaká obrana proti takémuto postupu, pokiaľ prvý dedič už nehnuteľnosť upravil či doopravil?

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 20.05.2024)

Dobrý deň,
vo vami uvedenom prípade platí ust. § 484 Občiasnekho zákonníka :

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."

Druhý dedič, ktorý obdarovaný nebol, si nemôže stanoviť podmienku, že v čase dedenia sa podiel na pozemku, ktorý bol predmetom darovania pred 30 rokmi, sa bude ohodnocovať trhovou cenou nehnuteľnosti v čase dedenia. Je to tak tomu, že bolo vecou poručiteľa, že podiel na pozemku daroval jednému z budúcich dedičov, ktorý sa v končenom dôsledku o neho aj staral a doopatroval ho.


Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám na srdci jeden problém, ktorý ma znepokojuje. Spoluvlastním rodinný dom s mojou mamou – ja vlastním 3/4 podiel a ona 1/4. Nežijem tam. Predpokladám, že po jej smrti by som mala stať sa majiteľkou celého domu. Teraz mi však vznikla otázka: Môže moja mama bez môjho súhlasu darovať svoj 1/4 podiel domu úplne cudzej osobe, ktorá sa nedávno nasťahovala k nej? Táto situácia ma veľmi znepokojuje. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, Dagmar.

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 05.04.2024)

Dobrý deň,
v zmysle slovenského právneho poriadku, každý spoluvlastník nehnuteľnosti má právo disponovať so svojím podielom bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. Ale existuje tu predkupné právo. To sa neuplatňuje pri blízkych osobách.

To znamená, že vaša mama môže svoj podiel na dome darovať ktorejkoľvek osobe bez toho, aby potrebovala váš súhlas, ale najskôr musí ponúknuť dar Vám. Ak to neurobí, môžete to napadnúť. Ak by tá tretia osoba bola jej blízkou osobou, tak potom sa to nedá napadnúť. 

Váš podiel 3/4 na dome zostáva nezmenený a neovplyvnený darovaním podielu vašej mamy inej osobe. 


Trápi vás "Darovanie a dedičské právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie a dedičské právo (Dedičské právo)

Dobrý deň, v roku 2014 podala žalobkyňa spolu so svojimi súrodencami ako žalobcami na Okresnom súde žalobu o náhradu škody. Súrodenci, ktorí sú v dôchodku, nedokázali z dôvodov insolventnosti zaplatiť súdny poplatok vo výške 8 000 eur. V dôsledku toho Okresný súd v roku 2017 zastavil konanie voči žalobcom s odvolaním na ich právoplatné dedičské uznesenie. Avšak toto dedičské uznesenie doteraz nebol katasterom zapísaný, a žalobcovia tak vo skutočnosti nezdedili nič. Ukončenie možnosti zastupovať sa na pojednávaniach pred súdom pre dvoch žalobcov - spoludedičov výrazne oslabilo pozíciu siedemdesiatsedemročnej žalobkyne pred súdom a proti právnemu zástupcovi žalovaného. Je možné požiadať súd, aby zrušil alebo zmenil uznesenie z roku 2017 o zastavení konania voči spolužalobkyni?

Odpoveď: Darovanie a dedičské právo

(odpoveď odoslaná: 15.02.2024)

Dobrý deň,
vo vcei predpokladáme, že súd konanie zasvil pre nezaplatenie súdneho poplatku /aspoň to tak usudzujeme z otázky/. Medzičasom do r. 2014 a od r. 2017 už uplynula premlčacia doba na podanie žaloby v zmysle ust. Obč. zákonníka, keďže všeob. premlčacia doba je 3 roky. Pižiadavka, aby súd zrušil uznesenie o zastavené konania na základe žiadosti žalobcu nemá oporu v zákone. Škoda, že ste nepísali skôr do našej poradne, prípadne nekontaktovali advokáta, keďže ste mohli podať žiadosť o oslobodenie od platenia súdneho poplatku v zmysle zákona aj vzhľadom na vek, ako aj majetkové pomery.

Odporúčam maximálne konzultáciu u advokáta.

Možnosťou však podľa nášho názoru, je len dobrovoľné plnenie zo strany žalovaných na základe vzájomnej dohody.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Darovanie a dedičské právo" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.