Máte
otázku?

Dedičské konanie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trnava

Otázka: Dedičské konanie

Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať ohľadom dedičského konania, ktoré momentálne prebieha po mojom otcovi. Moja mama, brat a ja sme zákonní dedičia po otcovi. Každý z nás má nárok na jednu tretinu z majetku, čo zahŕňa byt s garážou, dom s garážou a záhradu, ktorá patrí k domu. Moja mama a brat chceli odo mňa splnomocnenie, aby mohli vybaviť záležitosti v mojej neprítomnosti, pretože som sa nemohla zúčastniť na dedičskom konaní. Ja osobne som s tým nesúhlasila, pretože z ich strany nie je dostatočná komunikácia ohľadom dedenia po otcovi. Informovala som ich, že ma v tejto veci bude zastupovať právny zástupca. Oni to vnímali ako prejav nedôvery. Z môjho pohľadu je dôležité vyriešiť všetko pravdivo a bez zbytočných konfliktov. Momentálna situácia je taká, že môj brat s manželkou bývajú v byte, ktorý patrí môjmu otcovi a mame ako spoluvlastníkom v pomere 1/1. Podľa katastra sú teda majiteľmi môj otec a mama. Dom, záhrada a garáž tiež patria môjmu otcovi a mame v rovnakom pomere. Ich ponuka bola, aby som sa vzdala jednej tretiny z bytu a garáže výmenou za dve tretiny z domu a jednu tretinu zo záhrady. Túto ponuku som odmietla, pretože by som nedokázala financovať dom, keďže bývam stovky kilometrov ďaleko. Preto som im navrhla, že byt a garáž zostanú bratovi a ja sa vzdám mojej jednej tretiny z nich. Na oplátku by som chcela polovicu pozemku. Bohužiaľ, túto ponuku zamietli, čo nás veľmi prekvapilo, pretože by tým získali byt, dom a garáž, zatiaľ čo ja by som mala len polovicu pozemku. Keď nesúhlasili s mojou ponukou, navrhla som, aby sme postupovali podľa zákona, čo spôsobilo problém na ich strane ohľadom bytu a garáže. Tvrdili, že pred 15 rokmi uzavreli kúpno-predajnú zmluvu na brata, ale na katastri sú stále ako majitelia zapísaní môj otec a mama. Pravdepodobne teraz chcú čo najskôr zmeniť zápis na katastri na bratove meno. Moja otázka je, či je možné, aby počas prebiehajúceho dedičského konania po mojom otcovi zmenili meno na katastri na bratovo meno, čím by som stratila nárok na jednu tretinu majetku? Mám pocit, že plánujú podvod, aby som nemala žiadnu jednu tretinu bytu, ak by sa konalo podľa zákona. Prosím, poraďte mi, aký postup by som mala zároveň. Mám trvať na tom, že chcem polovicu pozemku a vzdať sa zvyšného majetku v ich prospech, alebo nechať všetko prebehnúť podľa zákona, čo by mi zaručilo jednú tretinu z každého majetku? Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

Dobrý deň, ďalší postup vo Vašej veci závisí na tom, čo chcete dosiahnuť a aký je Váš cieľ. V prípade, že sa uspokojíte nárokom z dedičstva iba v takom rozsahu, s ktorým súhlasia aj ostatní dedičia bude najvhodnejšie uzatvoriť s nimi dedičskú dohodu. Tým dosiahnete jednak svoj cieľ a tiež čo najskoršie ukončíte prebiehajúce dedičské konanie. Ak chcete nadobudnúť majetok v rozsahu Vášho dedičského podielu bude potrebné v dedičskom konaní pokračovať a ak nedôjde k dohode dedičov, notár rozhodne uznesením o nadobudnutí dedičstva podľa výšky dedičských podielov. Takéto konanie však môže trvať dlhšie, nakoľko je možné, aby dedičia podali proti uzneseniu notára opravný prostriedok. Pre ďalší postup vo Vašej veci je najdôležitejšie posúdiť to, čo chcete dosiahnuť a akým spôsobom sa to dá dosiahnuť.

Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, spracovávam účtovníctvo notára a rada by som sa opýtala: Občan (nezdaniteľná osoba) príde na dedičské konanie, v ktorom poručiteľ (nebohý) nemá žiadny majetok. Notár nevystaví dedičovi faktúru za služby, pretože po poručiteľovi nezostal žiadny majetok. V takom prípade sa dedičské konanie zastaví a spis sa posiela na Okresný súd. Ten vydá uznesenie, v ktorom notárovi prizná trovy konania a aj mu ich zaplatí. Okresný súd nie je platcom DPH, ale má pridelené IČ DPH. To znamená, že notár nevystaví faktúru, ale prijme trovy (vrátane DPH) na základe uznesenia od súdu. Kedy nadobúda právoplatnosť tohto uznesenia? Pretože deň právoplatnosti je aj dňom zdaniteľného plnenia pre DPH.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 12.02.2025)

Dobrý deň, uznesenie, ktoré súd vydá o platení odmeny notára a jeho hotových výdavkov v dedičskom konaní, nadobúda právoplatnosť okamihom, keď je doručené účastníkom konania vrátane štátu, ak podanie odvolania nie je podané v zákonom stanovenej lehote. Lehota na plnenie začína plynúť už od doručenia uznesenia, čo znamená, že je vykonateľné bez ohľadu na jeho právoplatnosť. Podanie odvolania nemá suspenzívne účinky, čo znamená, že moment doručenia uznesenia je kľúčový pre plnenie. Dátum doručenia uznesenia je teda rozhodujúci pre zdaniteľné plnenie na účely DPH.

Pokiaĺ ide o DPH odporúčam zisťovať informácie na stránke Fin. správy SR.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, prajem, rada by som sa opýtala na otázku týkajúcu sa dedičského konania. Od úmrtia otca ubehlo už 16 mesiacov a doposiaľ sme neboli oslovení ani kontaktovaní štátnymi inštitúciami v súvislosti s dedičským konaním. Je táto lehota primeraná? Môžeme ju ako potenciálni dediči nejako eskalovať? Nejde nám o samotné dedenie majetku, ale skôr o to, že dodávatelia, s ktorými mal otec uzatvorené zmluvy na odber energií, odmietajú pristúpiť k prepisu zmlúv na pozostalých, keďže nevieme preukázať žiadny vzťah k nehnuteľnosti, ktorú obývame. V dôsledku toho uhrádzame pravidelné mesačné zálohy a preddavky pod jeho menom, čo nám pravdepodobne opäť skomplikuje situáciu pri ročnom zúčtovaní energií. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 29.01.2025)

Dobrý deň,
vo veci odporúčam kontaktovať príslušný okresný súd podľa miesta trvalého bydliska otca v čase úmrtia a zistíte tak meno notára, ktorému bol dedičský spis pridelený. Následne kontaktujte notára, najlepšie písomne.

Zoznam súdov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.


Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosím o informáciu. Môj brat daroval majetok Národnému onkologickému ústavu v Bratislave. Závet je v poriadku. Na dedičskom konaní som sa pýtala pani právničky, ktorá zastupovala NOU v Bratislave, či by nám ako rodine nemohli darovať aspoň garáž alebo ju predať za nižšiu cenu. Povedala, že nemôžu a že ju budú predávať za najvyššiu ponúknutú cenu. Naozaj tam nie je taká možnosť? Jedná sa o 40-tisíc eur a garáž. Chceli by sme, aby aspoň garáž ostala rodine.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 13.01.2025)

Dobrý deň, ak je závet v poriadku a teda Váš brat nemal deti či už maloleté alebo plnoleté, a teda by všetok majetok pre prípad smrti daroval NOU, potom riešením je len dohoda s NOU. Právny nárok na to, aby Vám garáž predali za nižšiu sumu nie je. Treba sledovať inzerciu, na základe ktorej budú predávať garáž.

Uvádzame, že ak brat mal deti či už maloleté alebo plnoleté, potom je závet v tejto časti neplatný, lebo deti sú neopomenuteľnými dedičmi, pokiaľ nedošlo k ich vydedeniu, čo vyplýva z ust. § 479 Občianskeho zákonníka /citujeme/ :

"Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."   Ďalšou otázkou je keby bol závet spísaný a teda či brat ako onkologický pacient /predpokladáme/ mohol v čase spísania závetu porozumieť jeho obsahu a právnym následkom.
Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je pri dedení možné zmeniť podiel, ak sa druhý dedič celý čas nestaral, nenavštevoval a neprispieval na danú osobu. Dá sa v dedičskom konaní navrhnúť iný pomer, napríklad 1/3 ku 2/3, aby sa zohľadnil záujem o osobu počas jej života? Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 13.01.2025)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že samotný nezáujem  a nestarostlivosť dediča o poručiteľa nie je právnym dôvodom, aby záto osoba ako dedič mala právny nárok na to, aby jej zákonný nárok resp. podiel na dedičstve bol znížený. Dedičstvo sa nezakladá na zásluhovosti dediča o poručiteľa. Otátzkou je, či poručiteľ spísal závet. Ak závet spísal, potom dotknutý dedič bude môcťž podať žalobu o nepaltnosť vydedenia.

Na druhej strane je možnosťou, aby sa dedičia na dedičskom konaní medzi sebou vyporiadali dohodu, ktorá môže byť aj inýá než sú zákonné dedičské podiely jednotlivých dedičov.


Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chce sa spýtať na dedičské konanie. V dedičskom konaní je uvedené, že keď sa majiteľ zdedeného pozemku ekonomicky obohatí, musí vyplatiť súrodencov. Pozemok prešiel pozemkovými úpravami, pôvodný list vlastníctva (LV) zanikol a bol vymeraný na inom mieste s novým LV. Musí majiteľ aj tak vyplatiť z tohto nového pozemku súrodencov? Ak pozemok daruje niekomu inému, vyhol by sa vyplácaniu súrodencov? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 10.01.2025)

Dobrý deň,
vo veci Vami položenej otázky uvádzame, že ak dedič pozemok predá a v zmysle us. dedičského uznesenia je povinný vyplatiť dedičom ich zákonný podiel na pozemku, potom darovanie nie je riešením a to aj napriek tomu, že darovaním nenadobudne dedič ako vlastník pozemku žiadne finančné prostriedky, lebo darovanie sa vyznačuje bezdoplatnosťou.

Odporúčam dodržať dedičské uznesnesenie, lebo dedičia sa môžu domáhať svojho nároku aj cestou súdu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Mám dedičstvo po mame. Sme šiesti súrodenci, ale mama mala dlh vo výške necelých 10 000 eur. Chcela by som vedieť, či tento dlh prejde na dedičov.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 09.01.2025)

Dobrý deň,

aj dlhy poručiteľa sa stávajú predmetom dedičstva po ňom. Ak by však tieto prevyšovali hodnotu zdedeného majetku, potom by sa jednalo o predlžené dedičstvo. V takomto prípade sa môžu dedičia dohodnúť o prenechaní dedičstva veriteľom na úhradu dlhov. Ak by sa nedohodli, môže súd aj sám bez návrhu nariadiť  likvidáciu dedičstva. 

Ak však hodnota dedičstva prevyšuje dlhy, v takomto prípade každý z dedičov, ktorý dedičstvo ako celok neodmietne, bude za tieto dlhy zodpovedať, a to do výšky hodnoty ním nadobudnutého dedičského podielu. 


Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, žijem približne šesť rokov v partnerskom zväzku v byte môjho partnera, s ktorým mám maloleté dieťa. Nie sme zosobášení. Na chode domácnosti a starostlivosti o dieťa sa finančne podieľam, ale nehradím (ani v minulosti som nehradila) inkaso a energie spojené s užívaním nehnuteľnosti. Partner má nevlastného brata. Budem zahrnutá do nároku na dedičské konanie v prípade partnerovej smrti? Alebo je výhradným dedičom len naše maloleté dieťa? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 09.01.2025)

Dobrý deň,

ak máte spoločné dieťa a nie ste zosobášení, v prípade smrti Vášho partnera by jediným dedičom bolo dieťa za predpokladu, že by po sebe nezanechal závet a dedilo by sa v zmysle zákona. Vy ako jeho družka by ste teda nededili, dedili by ste spolu s dieťaťom iba v tom prípade, ak by ste v čase smrti Vášho partnera boli už jeho manželkou. 


Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, potrebujem právnu poradu ohľadom dedičstva. Mám dedičský závet, v ktorom mi náleží polovica majetku. Neviem, ako sa pohnúť ďalej. Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 07.01.2025)

Dobrý deň,
napísali ste nám, že disponujete závetom, podľa ktorého Vám prináleží 1/2 majetku a neviete ako ďalej pokračovať.

K samotnej otázke uvádzame, že nie je nám známe z tázky, či osoba, ktorá spísala závet už zomrela a bolo právoplatne ukončené dedičské konanie, podľa ktorého ste nadobudli 1/2 majetku poručiteľa. Nevieme o aký majetok ide. Teoreticky ak by išlo o nehnuteľný majetok, nevieme, či si chcete svoj podiel na nehnuteľnosti /dom, pozemky/ ponechať, ale ho predať spoluvlastníkovi, prípadne či chcete svoj podiel na nehnuteľnsti darovať inej tretej osobe.

Uvádzame, že ak by medzi Vami ako spoluvlastníkmi pri zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva nedošlo k dohode, riešením je podanie návrhu na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.

Odpovedáme  len podľa otázky, pričom uvádzame, že pre podrobnejšiu odpoveď potrebujeme vedieť stav dedičského konania, o aký majetok ide, teda otázku z Vašej strany je potrebné konkretizovať.

 

 


Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či ak vopred písomne odmietnem dedičstvo, budem musieť sa aj napriek tomu zúčastniť dedičského konania, alebo aká účasť nebude potrebná. Rovnako by ma zaujímalo, či písomné odmietnutie musí mať notársky overený podpis. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 11.12.2024)

Dobrý deň,

ak ste písomne odmietli dedičstvo, podľa slovenského práva sa odmietnutie považuje za platné, ak sa uskutoční buď ústne pred súdom (notárom) alebo písomne, pričom nie je potrebné notárske overenie podpisu. Čo sa týka Vašej účasti na dedičskom konaní, v prípade platného odmietnutia dedičstva sa z dedenia vylučujete, a teda sa nemusíte zúčastniť konania. Odporúčam však, aby ste notára informovali o svojom odmietnutí, aby nedošlo k žiadnym nedorozumeniam. Pokiaľ by ste mali ďalšie otázky alebo pochybnosti, odporúčam konzultovať to priamo s notárom, ktorý spravuje dedičské konanie.


Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, dozvedeli sme sa s bratom, že otec spísal závet, v ktorom nás vydedil. Svoju časť domu (sme tam traja spoluvlastníci) dal za života prepísať darovacou zmluvou na vnuka. Otec zomrel a jeho vnuk vypratáva dom, v ktorom sme aj my spoluvlastníci, a nám zakázal tam prístup. Vraj nebudeme prizvaní na dedičské konanie. Ako sa dozvieme, či sme vydedení alebo že dedičské konanie skončilo? Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 07.12.2024)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že Váš otec zomrel a svoj podiel na dome daroval vkovi za svojho života. Uvádzate, že otec Vás zrejme vydedil. O dedičskom konaní ste sa zatiaľ nedozvedeli.

Vo veci pokiaľ ide o dedičské konanie po otcovi ako poručiteľovi odporúčam kontaktovať okresný súd podľa miesta trvalého bydliska otca v čase úmrtia, kde Vám oznámia meno notára. Následne môžete kontaktovať notára. Nepíšete v otázke kedy zomrel otec, lebo ak to bolo dávnejšie, je možné že dedičské konanie ani neprebehlo, lebo otec ako poručiteľ nebol vlastníkom majetku resp. len vlastníkom nepatrného majetku. V tomto prípade sa nepatrný majetok vydá v súlade s ust. Civil. mimosporového poriadku osobe, ktorá sa postarala o pohreb poručiteľa. Toto všetko zistíte na súde, kde ak bolo dedičské konanie ukončené, treba žiadať o vydanie dedičského uznesenia.

Pokiaľ ide o prístup do domu, tu odporúčam kontaktovať aj ostatných spoluvlastíkov/spoluvlastníka ako obdarovaného /vnuka/, aby Vám umožnil prístup do domu. Ak k náprave nedôjde, budete musieť podať žalobu na súd. Nevieme, či chcete naďalej vlastniť Váš podiel na dome, alebo nie, potom do úvahy prichádza žaloba o zrušenie a vyporiadanie pdoiel. spoluvlastníctva. Môžeme od spoluvlastníka osob. žalobou žiadať aj vydanie bezdôvodného obohatenia, lebo užíva Vás podiel na dome.

Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.