Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedic - nemanzelske dieta

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Dedic - nemanzelske dieta

Dobrý deň, prosím o odpoveď na moju otázku. Matka nám darovala darovacou zmluvou nehnuteľnosť s príslušnými pozemkami, každému polovicu. Môj brat má nemanželské dieťa, s ktorým nemá žiadny kontakt. Keby môj brat zomrel, kto bude priamym dedičom našej spoločnej nehnuteľnosti? Má právo na náš majetok aj jeho syn? Ak áno, v akom pomere? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedic - nemanzelske dieta

Dobrý deň, ak váš brat zomrie, jeho majetok vrátane podielu na nehnuteľnosti, ktorú vám matka darovala, prejde do dedičského konania. Podľa slovenského dedičského práva má nemanželské dieťa rovnaké dedičské práva ako dieťa narodené v manželstve. To znamená, že nemanželský syn vášho brata je oprávnený dediť jeho majetok.

V prípade, ak nezanechá závet, dedičstvo po ňom prechádza na jeho dedičov zo zákona. Prvá dedičská skupina zahŕňa jeho deti a manžela či manželku, ak však nie je zosobášený, jeho podiel zdedia výhradne jeho deti, pričom každý dedí rovnakým dielom.

Tým pádom, ak má váš brat jedno nemanželské dieťa, toto dieťa by dedilo celý jeho podiel na nehnuteľnosti, čo znamená, že sa stane spoluvlastníkom vašej spoločnej nehnuteľnosti spolu s vami v rovnakom pomere, ktorý váš brat vlastnil. Ak dedičské konanie potvrdí jeho podiel na nehnuteľnosti pre jeho syna, nadobudne ten potom vlastnícke právo k polovici nehnuteľnosti, zatiaľ čo vy budete vlastniť druhú polovicu.