Dedenie po smrti vlastníka bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie po smrti vlastníka bytu

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom dedenia môjho bytu po mojej smrti. Som vydatá, ale byt som získala ešte v dobe, kedy som bola slobodná, od svojich rodičov na základe kúpnej zmluvy. S mojím priateľom, s ktorým som neskôr uzavrela manželstvo, sme v byte bývali spolu asi osem rokov pred svadbou. Spolu nemáme deti. Chcela by som vedieť, kto by mal právo na dedičstvo môjho bytu po mojej smrti. A kto by mal právo dediť, ak by môj manžel zomrel krátko po mne? Rovnako by ma zaujímalo, ako by to bolo v prípade, ak by sme zomreli súčasne, napríklad pri autonehode. Mojím želaním by bolo, aby v prípade smrti nás oboch byt ostal v mojej rodine. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie po smrti vlastníka bytu

Dobrý deň, ak nezriadite závet, ktorým by ste disponovali svojím majetkom pre prípad smrti, bude sa dediť zo zákona. Nakoľko nemáte potomkov tak sa vo Vašom prípade bude dediť v tzv. druhej dedičskej skupine, v ktorej dedia manžel, rodičia a osoby, ktoré s poručiteľom žili v spoločnej domácnosti aspoň jeden rok pred jeho smrťou a z toho dôvodu sa starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázané výživou na neho. V tejto skupine dedí manžel aspoň polovicu. Tzn. že by v tomto prípade dedil Váš manžel a Vaši rodičia. Ak sú obaja Vaši rodičia nažive, ich dedičský podiel by predstavoval 1/4 a manželov 1/2. V rámci dedičského konania by sa mohli dohodnúť napr. na tom, že celú nehnuteľnosť nadobudne do svojho výlučného vlastníctva Váš manžel a Vašich rodičov vyplatí z ich podielu. Následne ak by sa niečo stalo jemu, nehnuteľnosť by dedili jeho dedičia, jeho najbližší príbuzný. Ak chce predísť tomu, aby akúkoľvek časť na Vašej nehnuteľnosti zdedili príbuzní Vášho manžela, odporúčam Vám v závete odkázať celý Váš majetok Vaším rodičom.