Mám nárok na byt po smrti manžela?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Mám nárok na byt po smrti manžela?

Dobrý deň, pred rokom som sa vydala a môj manžel zdedil byt darovacou zmluvou. Mám nárok na tento byt po jeho smrti? Manžel má taktiež dve deti z prvého manželstva. Ďakujem.

Odpoveď: Mám nárok na byt po smrti manžela?

Dobrý deň, uvádzate, že Váš manžel zdedil byt darovacou zmluvou. Uvedený výrok si odporuje, nakoľko dediť darovacou zmluvou sa nedá. Aj napriek tomu, pri dedení i darovaní nehnuteľnosti, byt nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Z toho dôvodu sa vyporiadanie BSM počas dedičského konania nebude týkať predmetného bytu. Preto bude celý byt predmetom dedičského konania. Ak Váš manžel nezanechal závet, v ktorom by svoj byt odkázal len svojim deťom, tak sa bude dediť zo zákona. Tzn. že dedičmi budú osoby výslovne upravené v Občianskom zákonníku v ustanoveniach § 473 a nasl. V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel (Vy), pričom každý dedí rovnakým dielom. Vo Vašom prípade, Vy i jeho dve deti, nadobudnete predmetný byt do podielového spoluvlastníctva, každý v podiele 1/3. Samozrejme v dedičskom konaní sa môžu dedičia medzi sebou dohodnúť i inak, je to na vôli všetkých dedičov.