Mám nárok na byt po smrti manžela?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 30. 10. 2015

Otázka: Mám nárok na byt po smrti manžela?

Dobrý den, pred rokom som sa vydala, manžel zdedil byt darovacou zmluvou, mám narok na byt po jeho smrti? Manžel ma dve deti z prvého manželstva. Dakujem.

Odpoveď: Mám nárok na byt po smrti manžela?

Dobrý deň, uvádzate, že Váš manžel zdedil byt darovacou zmluvou. Uvedený výrok si odporuje, nakoľko dediť darovacou zmluvou sa nedá. Aj napriek tomu, pri dedení i darovaní nehnuteľnosti, byt nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Z toho dôvodu sa vyporiadanie BSM počas dedičského konania nebude týkať predmetného bytu. Preto bude celý byt predmetom dedičského konania. Ak Váš manžel nezanechal závet, v ktorom by svoj byt odkázal len svojim deťom, tak sa bude dediť zo zákona. Tzn. že dedičmi budú osoby výslovne upravené v Občianskom zákonníku v ustanoveniach § 473 a nasl. V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel (Vy), pričom každý dedí rovnakým dielom. Vo Vašom prípade, Vy i jeho dve deti, nadobudnete predmetný byt do podielového spoluvlastníctva, každý v podiele 1/3. Samozrejme v dedičskom konaní sa môžu dedičia medzi sebou dohodnúť i inak, je to na vôli všetkých dedičov.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Mám nárok na byt po smrti manžela? (Dedičské právo)

Dobrý deň, má svokra nárok na byt po svokrovi, ktorý svoj byt vlastnil ešte dávno pred ich svadbou?

Odpoveď: Mám nárok na byt po smrti manžela?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.01.2020)

Dobrý deň. V prípade smrti svokra (ako poručiteľa) bude svokra (ako manželka poručiteľa) patriť medzi zákonných dedičov. V rámci prvej dedičskej skupiny bude manželka spolu s deťmi dediť rovnakým dielom. Manželke sa teda v prípade smrti má dostať toľko, koľko aj deťom. Pri uplatnení zákonného dedenia teda bude byt predmetom spoluvlastníckeho práva, pričom spoluvlastníkmi budú manželka poručiteľa a jeho deti, pričom každému bude patriť rovnaký spoluvlastnícky podiel na byte.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk