Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedenie hypotéky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Prešov

Otázka: Dedenie hypotéky

Dobrý deň, zomrel mi manžel, s ktorým sme boli spoluvlastníkmi nášho bytu, na ktorom je hypotéka s poistením pre prípad smrti. Mám otázku, čo je lepšie pri dedičskom konaní. Máme tri deti, ktoré budú dediť spolu so mnou, a nechcela by som, aby zdedili aj naše dlhy. Nakoľko neviem, či poisťovňa uzná poistnú udalosť, majú deti prevziať dedičstvo alebo sa ho vzdať v môj prospech? Ja budem splácať hypotéku a byt bude iba na moje meno. Ďakujem, Müllerová

Odpoveď: Dedenie hypotéky

Dobrý deň,

pri dedičskom konaní je dôležité zvážiť, či zdediť majetok vrátane dlhov, alebo dedičstvo odmietnuť. Ak by sa Vaše deti v prospech Vás vzdali dedičstva, získali by ste celý podiel po zosnulom manželovi a tým aj povinnosť splácať celý zvyšok hypotéky.

V prípade dedenia zo zákona budete Vy a Vaše deti dediť majetok a dlhy spolu, každý v podiele 1/4. Využitie poistenia hypotéky závisí na uznaní poistnej udalosti poisťovňou. Ak by poisťovňa uznala poistnú udalosť, mohla by splatiť zostatok hypotéky, čím by ste predchádzali splácaniu dlhu z Vašej strany.

Ak by bolo dedičstvo predĺžené (dlhy prevyšujú aktíva), dedičstvo sa môže odmietnuť. V prípade, že hypotéka nie je poistená alebo poisťovňa neuzná poistnú udalosť, deti by priamo dedičstvo neodmietli, ale dedičia zodpovedajú za dlhy len do výšky nadobudnutého majetku.

Váš konkrétny prípad riešený prostredníctvom notára by mal tiež zohľadniť započítanie hodnoty nehnuteľnosti a zostatok hypotéky.

Odmietnutie dedičstva deťmi musí byť schválené notárom ako súdnym komisárom.