Dobrý deň, oboznámili sme sa s Vašou otázkou.
Uvádzame, že vzhľadom na okolnosť, že ide o manželov, vyplatená mzda otca, z ktorej si našetril peniaze a tieto Vám daroval, mal žiadať súhlas manželky, Vašej matky. Mama niekoľko rokov už nepracuje. Otázkou je, či otec peniaze nanedobudol peniaze dedením prípadne darom výlučne v jeho prospech.
Tu poukazujeme na ust. § 145 ods. 1 Obč. zákonníka :
"Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný."
V otázke neuvádzate kedy presne otec previedol peniaze na Váš účet. Ide o to, že ak sa Vaša matka dozvedela o darovaní peňazí vo Váš prospech, môže sa dovolávať neplatnosti tohto darovania len v lehote do 3 rokov od darovania- prevodu peňazí na Váš účet. Ak by otec peniaze nadobudol napr. dedením alebo darovaním výlučne v jeho prospech, potom uplatnenie relat. neplatnosti právneho úkonu - darovania - je bezpredmetné.
Predpokladáme, že kúpu bytu už realizovali, teda vrátenie pomerne vysokej sumy bude obtiažnejšie.
V otázke uvádzate, že rodičia sa budú rozvádzať a následne po právoplatnosti rozsudku pri rozvode manželstva malo prebehnúť vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Možnosti riešenia :
1./ Vaša mama môže podať žalobu na súd o vyslovenie realat. neplatnosti právneho úkonu.
2./ Možnosťou z Vašej strany je nereagovať na zrejme písomnp výzvu matky a otázka vrátenia peňazí bude predmetom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta.
Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.