Darovacia ci KP zmluva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Darovacia ci KP zmluva

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o tom, ako postupovať v prípade, ak chce brat môjho otca previesť svoj podiel (1/2 nehnuteľnosti) na mňa a na moju sestru. Na nehnuteľnosti je zapísané vecné bremeno dožitia mojej starej mamy. Je výhodnejšia darovacia zmluva alebo kúpna zmluva za symbolickú sumu? Je potrebné uviesť v zmluvách - či už v darovacej alebo v kúpnej zmluve - aj spomínané vecné bremeno, ak je už evidované v katastri? Musia oba typy zmlúv podpísať všetky strany (brat môjho otca ako darca, ja a moja sestra)? Moja sestra nežije na Slovensku. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovacia ci KP zmluva

Dobrý deň,

ak za prevedenie spoluvlastníckeho podielu nechcete nič platiť, potom správnejšie bude uzavretie bezodplatného zmluvného titulu, t.j. darovacej zmluvy. Neodporúčam simulovať kúpnu zmluvu a pritom to bude darovacia zmluva. Mohli by to napadnúť dedičia po smrti darcov.

Pri darovacej zmluve zákon pripúšťa darcovi, aby sa domáhal vrátenia daru, a to v prípade ak by ste sa Vy ako obdarované k darcovi alebo členom jeho rodiny správali tak, že by ste tým hrubo porušili dobré mravy. Uzavretie kúpnej zmluvy za symbolickú cenu pri nehnuteľnostiach je väčším rizikom z pohľadu možného napadnutia platnosti dojednanej kúpnej ceny. Navyše by sa mohlo javiť, že sa tým zastiera iný právny úkon. V darovacej zmluve spomeňte, že Vy ako obdarované poznáte právny stav nehnuteľnosti, a že podiel prijímate aj s ohľadom na vecné bremeno v podobe práva dožitia starej mamy. Toto vecné bremeno v zmluve uveďte tak ako je zapísané v katastri nehnuteľnosti. Zmluvy musia podpísať všetci jej účastníci (darca aj obdarované vrátane Vašej sestry). Následne bude potrebné na základe návrhu darovacie zmluvy zavkladovať do katastra nehnuteľnosti.