Daň z príjmu pri predaji bytu nadobudnutého dedením


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 21. 12. 2016

Otázka: Daň z príjmu pri predaji bytu nadobudnutého dedením

Dobrý deň, manžel spolu so súrodencami zdedil byt po svojej matke. Ako je to s platením dane z predaja nehnuteľnosti, ak matka manžela kúpila tento byt 12.07.2016 a manžel so súrodencami chcú danú nehnutenosť predať v decembri 2016. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Daň z príjmu pri predaji bytu nadobudnutého dedením

Dobrý deň,

vzhľadom na to, že v čase predaja bytu (december 2016) neuplynulo aspoň 5 rokov odo dňa, keď matka Vášho manžela kúpila predmetný byt, nebude príjem Vášho manžela, získaný z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu.

Naopak, bude povinný ho zahrnúť medzi svoje príjmy v daňovom priznaní. Rovnako si ale bude môcť uplatniť aj výdavok, ktorým bude všeobecná hodnota bytu nadobudnutého dedením.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Daň z príjmu pri predaji bytu nadobudnutého dedením (Dedičské právo)

Nerozumiem tomu, čo to vlastne je všeobecná hodnota bytu nadobudnutého dedením, vysvetlite mi to prosím Vás trochu bližšie. Chcem sa ešte spýtať, či daň sa platí z rozdielu medzi sumou, za kt. byt kúpila manželova matka a sumou za kt. ho predá manžel? A koľko percentná je tá daň. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Daň z príjmu pri predaji bytu nadobudnutého dedením

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 29.12.2016)

Dobrý deň,

všeobecná hodnota bytu nadobudnutého dedením je hodnota tohto bytu uvedená v osvedčení o dedičstve, resp. v uznesení o dedičstve.

Rozdiel medzi sumou, ktorú nadobudne Váš manžel a príslušnou časťou všeobecnej hodnoty bytu uvedenej v osvedčení, resp. uznesení o dedičstve predstavuje čiastkový základ dane z príjmu, z ktorého sa platí daň z príjmu vo výške 19 %.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk