Čo je spoluvlastnícky podiel

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Čo je spoluvlastnícky podiel

Dobrý deň, zaujímalo by ma, čo v skutočnosti predstavuje spoluvlastnícky podiel. Je to nejaká konkrétna časť spoločnej veci, alebo nie? Ďakujem.

Odpoveď: Čo je spoluvlastnícky podiel

Dobrý deň,

predstava, že spoluvlastnícky podiel je reálnou časťou spoločnej veci je mylná. Ide o ideálny podiel veci. Nejde teda napr. o 2 m štvorcové z pozemku o celkovej rozlohe 10 m štvorcových. Takéto reálne vymedzenie je možné až po zrušní a vyporiadaní spoluvlastníctva. Spoluvlastnícky podiel je miera akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach najladaní a hospodárení so spoločnou vecou. Bližšie túto problematiku popisuje nasledujúci úryvok z rozhodnutia súdu:

R 19/1967

Spoluvlastnícky podiel neznamená, že by sa vlastnícke právo spoluvlastníka vzťahovalo na určitú časť nehnuteľnosti, ktorá je v spoluvlastníctve, ale je iba číselným výrazom právneho postavenia spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom, znamená mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci, akou mierou sa podieľajú na užívaní spoločnej veci, ako majú prispievať na náklady na užívanie a udržovanie spoločnej veci a pod.