Dá sa podpísať zaopatrovacia zmluva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Dá sa podpísať zaopatrovacia zmluva?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Podpísali sme kúpne zmluvy a z úveru ideme vyplatiť súrodencov z rodičovského domu, kde ešte žije naša mama. Sestra však dnes pri podpise trvala na zmluve, podľa ktorej by som sa mala starať o našu matku. Obáva sa, že by sa musela podieľať na opatrovaní. Existuje možnosť podpísať nejakú dohodu alebo niečo podobné? Vopred vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dá sa podpísať zaopatrovacia zmluva?

Dobrý deň. V praxi sa v podobných prípadoch uzatvárajú tzv. zaopatrovacie zmluvy. Vo svojej podstate ide o tzv. inominátne zmluvy uzatvárané podľa ustanovenia § 51 Občianskeho zákonníka. Predmetom takýchto zmlúv je v zásade bezodplatné doživotné doopatrovanie určitej osoby, prípadne osôb (najčastejšie príbuzných).