Čo je obsahom pracovnej náplne ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Čo je obsahom pracovnej náplne ?

Dobrý deň, v pracovnej náplni sa občas uvádza: "Vykonáva a plní ďalšie úlohy podľa pokynov priameho nadriadeného." Často sa stáva, že zamestnávateľ argumentuje touto klauzulou pri pridelení ďalších úloh zamestnancovi. Ako je zamestnanec chránený, aby zamestnávateľ nezneužíval túto vetu na ďalšie rozširovanie pracovnej náplne? Existuje nejaký právny výklad, ktorý by definoval, čo je v súlade s obsahom tejto klauzuly a čo je už za jej hranicou? Ďakujem.

Odpoveď: Čo je obsahom pracovnej náplne ?

Dobrý deň, vymedzenie druhu práce je obsahovou náležitosťou pracovnej zmluvy podľa § 43 ods. 1 Zákonníka práce (ZP). Tento pojem musí byť v pracovnej zmluve vymedzený tak, aby vykazoval druhové určenie práce. Nesmie však byť vymedzený tak široko, aby spôsoboval neplatnosť právneho úkonu, teda neplatnosť pracovnej zmluvy v tejto časti z dôvodu jej neurčitosti. Druh práce preto nemôže byť definovaný tak, že umožňuje prideľovanie akejkoľvek práce. Vami citované ustanovenie pracovnej zmluvy práve budí taký dojem, čo zamestnávateľ zneužíva. Podľa môjho názoru, preto slovné spojenie "vykonáva a plní ďalšie úlohy podľa pokynov priameho nadriadeného" treba vykladať tak, že ďalšie pokyny zamestnávateľa na vykonanie úloh musia úzko súvisieť s charakteristikou pracovnej činnosti, ktorá je dohodnutá v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ preto nemôže od zamestnanca požadovať splnenie akejkoľvek pracovnej úlohy týkajúcej sa všetkých možných druhov práce. Podľa § 15 ZP platí, že prejav vôle treba vykladať tak, ako to so zreteľom na okolnosti, za ktorých sa urobil, zodpovedá dobrým mravom.