Bude podmienečne zastavenie trestného stíhania v odpise z registra trestov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Bude podmienečne zastavenie trestného stíhania v odpise z registra trestov?

Prajem pekný deň. V minulosti bolo voči mne začaté trestné stíhanie za prečin krivej výpovede, ktoré bolo podmienečne zastavené. Dostala som podmienku 24 mesiacov, no nebol som odsúdená. Ostane túto skutočnosť vyskytovať aj v odpise registra trestov? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Bude podmienečne zastavenie trestného stíhania v odpise z registra trestov?

Dobrý deň, podľa § 216 Trestného poriadku, v konaní o prečine, na ktorý zákon ustanovuje trest odňatia slobody, ktorého horná hranica neprevyšuje päť rokov, môže prokurátor so súhlasom obvineného po vznesení obvinenia do podania obžaloby na návrh policajta alebo aj bez návrhu podmienečne zastaviť trestné stíhanie. V zmysle § 13 ods. 2 zákona č. 330/2007 Z.z. o registri trestov, súčasťou odpisu registra trestov sú aj údaje o právoplatnom rozhodnutí súdu alebo o právoplatnom rozhodnutí prokurátora o podmienečnom zastavení trestného stíhania. Uvedená skutočnosť preto bude v odpise registra trestov.