Dedenie jedného z manželov a BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie jedného z manželov a BSM

Dobrý deň, chcel by som vedieť, či moja manželka, s ktorou už približne tri roky nežijem, bude mať nárok na financie, ktoré zdedím po smrti mojej matky. Gabriel

Odpoveď: Dedenie jedného z manželov a BSM

Dobrý deň,

na Vami položenú otázku uvádzame, že v zmysle ust. § 143 Obč. zákonníka veci nadobudnuté dedením nespadajú do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, pôjde teda o Váš výlučný majetok, na ktorý Vaša manželka nemá právny nárok.

Uvádzame, že ak by došlo k rozvodu, rovnako v tomto prípade peniaze nadobudnuté dedením prípadne veci, ktoré kúpite výlučne z týcho fin. prostriedkov nebudú následne predmetom vyporiadania BSM.

Ak by však došlo k Vášmu úmrtiu, tieto peniaze budú predmetom dedenia. Uvádzame tiež, že ak by ste sa za tieto fin. prostriedky kúpili nejakú vec a na jej kúpu by ste použili aj fin. prostriedky patriace do BSM napr. vyplatená mzda, táto novokúpená vec bude patriť do BSM.