Byt kúpený pred uzavretím manželstva a BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Byt kúpený pred uzavretím manželstva a BSM

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o radu. Pred svadbou som predala svoj byt v jednom meste a presťahovala som sa do iného bytu v inom meste. Ako rozvedená som si na byt vzala hypotéku, ktorú ešte stále splácam. Potom som sa vydala a v byte žijeme 12 rokov. Hypotéku platím stále sama, manžel mi nikdy neprispel. Do manželstva prišiel s nulovým majetkom. Chcem sa spýtať, je pri rozvode tento môj byt súčasťou bezpodielového vlastníctva? Ďakujem.

Odpoveď: Byt kúpený pred uzavretím manželstva a BSM

Dobrý deň,
vzhľadom na okolnosť, že by ste nadobudli pred uzatvorením manželstva a právny stav k bytu sa nezmenil /napr. nedarovali ste manželovi podiel na byte/, byt nie je predmetom BSM, je vo Vašom výlučnom vlastníctve.

Uvádzate, že hypotéku platíte sama a manžel Vám nikdy neprispel na splátky.

Pokiaľ sa po rozvode nedohodnete na vyporiadaní v lehote do 3 rokov, manžel prípadne Vy môžete podať návrh na súd o vyporiadanie BSM. Uvádzame, že v zmysle ust. § 143 Obč. zákonníka príjem nadobudnutý počas trvania manželstva patrí do BSM a manžel  po rozvode v rámci vyporiadania BSM by mohol žiadať, aby ste mu uhradili jednu polovicu splátok úveru. Manžel právny nárok na byt nemá.