Aký je súdny poplatok za návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Aký je súdny poplatok za návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti?

Dobrý deň, mám dieťa (8 rokov) zverené do mojej opatery v súlade s mimisúdnou dohodou s manželkou. Avšak potreboval by som to aj súdne podložiť. Aký veľký poplatok by som musel uhradiť ak by som to predložil súdu? Za čo všetko by som musel platiť? Ďakujem.

Odpoveď: Aký je súdny poplatok za návrh na zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti?

Dobrý deň, podľa § 4 zákona o súdnych poplatkoch, od poplatku je oslobodené súdne konanie o ustanovení opatrovníka, vo veciach starostlivosti súdu o maloletých, o návrat maloletého do cudziny pri neoprávnenom premiestnení alebo zadržaní, vo veciach osvojenia a o povolenie uzavrieť manželstvo. V zmysle § 111 Civilného sporového poriadku, medzi konania vo veciach starostlivosti súdu o maloletých, patria aj konania, v ktorých súd rozhoduje o úprave výkonu rodičovských práv a povinností, medzi ktoré patrí aj osobná starostlivosť o maloleté dieťa. Za návrh o zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti sa preto súdny poplatok neplatí.