Zrážky zo mzdy pri exekúcii

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Košice

Otázka: Zrážky zo mzdy pri exekúcii

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o manželovej zrážke zo mzdy. Príkaz na vykonávanie zrážok zo mzdy prišiel od exekútora. Manžel zarába necelých 450€ a exekútor požaduje zrážku vo výške 320€. Je to možné, hoci manžel so zamestnávateľom nemá podpísanú dohodu o zrážkach zo mzdy? Ďakujem pekne a s pozdravom.

Odpoveď: Zrážky zo mzdy pri exekúcii

Dobrý deň, ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :

ROZBOR OTÁZKY  - PRÁVNA ÚPRAVA

V otázke vyslovujete pochybnosť o správnosti postupu zamestnávateľa pri vykonávaní zrážok zo mzdy na základe príkazu súdneho exekútora.
Základná právna úprava problematiky je obsiahnutá v Zákonníku práce ("ZP") a exekučnom poriadku ("EP").

1./ ZP stanovuje, že zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

2./ Až po vykonaní vyššie uvedených zrážok môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
a)  preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
b) sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,
c)  peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov,
d) neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného  a iných  dávok vyplácaných štátom,
e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,  a ostatné.

Ďalšie zrážky zo mzdy, teda iné než uvedené v bode 1. a 2./, ktoré presahujú ich rámec,  môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.

Pri pohľadávkach, na ktoré súd alebo správny orgán nariadil výkon rozhodnutia, spôsob vykonávania zrážok a ich poradie upravujú ustanovenia o výkone rozhodnutia zrážkami zo mzdy.

3./ Týmto osobitným predpisom je aj exekučný poriadok.

Zrážky zo mzdy ako spôsob vykonania exekúcie  vykonáva súdny exekútor na základe poverenia vydaného súdom. Exekútor poverený vykonaním exekúcie upovedomuje  o začatí exekúcie zrážkami zo mzdy oprávneného a povinného, a prikáže platiteľovi mzdy, aby odo dňa doručenia príkazu na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy povinného vykonával zo mzdy povinného určené zrážky a nevyplácal zrazené sumy povinnému. Príkaz sa doručuje do vlastných rúk.
Povinný stráca dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručí príkaz na začatie exekúcie, právo na vyplatenie tej časti mzdy, ktorá zodpovedá určenej výške zrážok.

Následne exekútor vydá exekučný príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy a to po márnom uplynutí lehoty na podanie návrhu na zastavenie exekúcie, ktorý má odkladný účinok, alebo po tom, keď sa mu doručí rozhodnutie súdu, ktorým sa takýto návrh zamietol.

Zrážky zo mzdy a z iných príjmov možno vykonávať len do výšky rozhodnutím priznanej pohľadávky a jej príslušenstva, vykonávajú  sa z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie (viď vyššie ustanovenia ZP).

Povinnému sa nesmie zraziť z mesačnej mzdy alebo z iných príjmov základná suma, ktorá  v číslach  aktuálne predstavuje :
na povinného    198,09 Eur (100 % životného minima)
na vyživovanú osobu    49,52 Eur (25 % životného minima)

Ak dlžník je poberateľ dôchodku, základné nepostihnuteľné sumy sú:
na povinného:    198,09 Eur (100 % životného minima)
na vyživovanú osobu:    99,04 Eur (50 % životného minima)

Pri pokutách základné sumy sú:
na povinného:    99,04 Eur (50 % životného minima)
na vyživovanú osobu:    49,52 Eur (25 % životného minima)

Pri zrážke výživného na maloleté dieťa:
na povinného:    118,85 Eur (60 % životného minima)
na vyživovanú osobu:    49,52 Eur (25 % životného minima)

Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Na prednostné pohľadávky uvedené v EP sa zrážajú dve tretiny. Tretia tretina ostáva dlžníkovi. Tretinový systém sa uplatňuje len do sumy 150 % sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu v posudzovanom mesiaci, nad uvedenú sumu sa zo zvyšku mzdy zráža bez obmedzení (bez využitia tretinového systému).

Prednostnými pohľadávkami sú pohľadávky výživného, pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví, daní, poplatkov a ciel, pohľadávky na poistnom voči osobám, ktoré sú povinné platiť poistné na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie voči osobám, súdne pohľadávky  a ost.

Zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, ako dovoľujú ustanovenia zákona, možno vykonávať len na základe písomného súhlasu povinného, teda Vášho manžela.  Zrazenú sumu vypláca platiteľ mzdy exekútorovi  a to aj v prípade, ak má voči oprávnenému peňažnú pohľadávku, ktorú by si inak mohol započítať. V prípade niekoľkých platiteľov mzdy vzťahuje sa príkaz na začatie exekúcie a exekučný príkaz na všetky jeho mzdy.

Zrážky zo mzdy je každý platiteľ mzdy povinný vykonávať odo dňa, keď sa mu doručil príkaz na začatie exekúcie. Zrazené sumy však môže exekútorovi vyplácať platiteľ mzdy až vtedy, keď sa mu doručil exekučný príkaz.

ODPORÚČANIE

1./ V otázke sa nezmieňujete o výške pohľadávky, ktorá je predmetom exekučného konania, exekučnom titulu (rozsudok, platobný rozkaz, výkaz nedoplatkov), ako aj o samotnom predmete exek. titulu (dlh nebankovej spoločnosti, poistné na zdrav. a soc. poistenie, a pod.).

2./ Odporúčame, aby ste sa obrátil na advokáta za účelom posúdenia exekučného konania hlavne z hľadiska jeho zákonnosti, či tento bol vydaný v súlade so zákonom, boli dodržané všetky náležitosti zákona, či nie je premlčaný a podobne.

3./ V otázke neuvádzate výšku dlhu, ktorý je predmetom exek. konania. Preto uvádzame, že ak výška dlhu Vášho manžela je do 2000 €, má možnosť podľa ust. § 61 EP požiadať o splátky.
Exekútor splnenie vymáhaného nároku v splátkach povolí vždy, ak
a) povinný je fyzickou osobou,
b) povinný vymáhaný nárok nespochybňuje,
c) nejde o opakovanú žiadosť povinného v exekučnom konaní,
d) vymáhaný nárok presahuje sumu minimálnej mzdy a nepresahuje 2 000 eur,
e) povinný vyhlási, že vymáhaný nárok bude zaplatený najviac v desiatich mesačných splátkach, ktoré s výnimkou prvej a poslednej splátky budú rovnomerne rozvrhnuté,
f) povinný zaplatí prvú splátku najmenej vo výške 50 eur do 15 dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie a vyhlási, že ďalšie splátky bude platiť mesačne, a to vždy ku dňu kalendárneho mesiaca, ktorý sa číselne zhoduje s dňom zaplatenia prvej splátky.

Aj ak by Váš prípad nespĺňal uvedené, so súhlasom oprávneného exekútor splnenie vymáhaného nároku v splátkach povolí aj bez splnenia podmienok. Treba však vedieť, že pri  nesplnení niektorej zo splátok riadne a včas sa na povolenie splátok a povolenie odkladu exekúcie neprihliada.

4./ Odporúčame, aby ste zamestnávateľa upozornili na jeho povinnosť vykonávať zrážky zo mzdy v súlade s exek. poriadkom a aby Vám rozsah zrážok vysvetlil. Orientačne môžete použiť aj exekučnú kalkulačku na internete.

ZÁVER

V uvedenej veci  sa môžete obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu za účelom posúdenia celého konania, vrátane exekučného titulu.
Ak by sa Vám odpoveď na Vašu otázku pozdávala trochu obšírna, uvádzame, že našim cieľom, okrem zodpovedania otázky, je aj to, aby pýtajúci sa získal aj prehľad o súvislostiach a nadväznostiach riešenia jeho problému.

Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže a budeme radi, ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.