Ako vyriešiť spornú hranicu pozemku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako vyriešiť spornú hranicu pozemku?

Dobrý deň, v roku 2014 som zdedil dom s pozemkom o určitej výmere. Rodičia postavili dom v roku 1970, keď už bola hranica pozemku ohraničená plotom, ktorý postavil sused. Dom sa užíva 45 rokov. V roku 2015 si majitelia susedného pozemku nechali zamerať svoj pozemok za účelom predaja a podľa novej výmery som vraj na dĺžke 150 m a šírke 1,5 m v ich pozemku. Majiteľ od mňa žiada posunúť hranice pozemku podľa novej výmery alebo finančné vyrovnanie. Rád by som poznal Váš názor na vzniknutý problém a jeho riešenie. Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako vyriešiť spornú hranicu pozemku?

Dobrý deň, prípady, kedy vytýčené hranice pozemku nezodpovedajú skutočnému stavu sú v súčasnosti pomerne bežné. Uvedený stav je spôsobený predovšetkým vyššou a presnejšou technikou na geodetické merania ako tomu bolo v minulosti. Vo Vašom prípade je najjednoduchšou cestou ako vysporiadať spornú susedskú hranicu, mimosúdna dohoda. Dohoda môže mať podobu kúpnej zmluvy na časť predmetného pozemku alebo zámennej zmluvy, kedy zodpovedajúcu výmeru vlastného pozemku zameníte s pozemkom suseda, ktorú užívate. V prípade, že vypracovaný geometrický plán považujete za nesprávny, môžete požiadať o vlastné geodetické zameranie, alebo sa súdne domáhať určenie vlastníckeho práva.