Dobrý večer,
ďakujeme za otázku, ku ktorej predkladáme nasledovnú odpoveď vyjadrujúcu názor našej advokátskej kancelárie :
1./ Otázku sme pochopili tak, že v KN je chybne zakreslená hranica medzi pozemkami s Vašim susedom a že na základe tohto chybného leteckého zamerania došlo k tomu, že sused užíva Vás pozemok. Pýtate sa na to ako opraviť chybne zakreslené hranice.
Tu platí ust. § 59 o oprave chyby v katastrálnom operáte zákona o katastri nehnuteľností (citujeme) :
" (1) Okresný úrad aj bez návrhu
a) opraví údaje katastra, ak sú v rozpore s verejnou listinou alebo s inou listinou, alebo s výsledkami prešetrovania zmien údajov katastra, alebo s výsledkami revízie údajov katastra,
b) v súčinnosti s vlastníkmi a inými oprávnenými osobami opraví v katastrálnej mape chybne zakreslené hranice pozemkov,
c) v súčinnosti so štátnymi orgánmi, obcami, notármi, ako aj s vlastníkmi a inými oprávnenými osobami opraví údaje katastra spôsobené chybami v písaní a počítaní a inými zrejmými nesprávnosťami v písomných vyhotoveniach právnych úkonov, vo verejných listinách a v iných listinách.
(2) Vlastníci a iné oprávnené osoby sú povinní pri oprave chýb v katastrálnom operáte poskytovať pravdivé a presné informácie a predkladať doklady na ich preukázanie; ak je to na opravu chýb v katastrálnom operáte nevyhnutné, sú povinní zúčastniť sa na tomto katastrálnom konaní.
(3) Ten, koho práv, záujmov chránených právom alebo povinností sa údaje katastra týkajú, môže kedykoľvek požiadať o odstránenie chýb v katastrálnom operáte. Okresný úrad je povinný vykonať opravu do 30 dní, v osobitne odôvodnených prípadoch do 90 dní od doručenia písomnej žiadosti o opravu chýb.
(4) Oprava chýb v katastrálnom operáte nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam; to neplatí, ak ide o opravu podľa § 59 ods. 1 písm. a) a § 78 ods. 1.
5) Na opravu chýb v katastrálnom operáte sa vzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní, ak sa oprava týka údajov uvedených v liste vlastníctva; to neplatí, ak ide o opravu výmery pozemku evidovaného v mape určeného operátu."
§ 70 (1) Údaje katastra uvedené v § 7 sú hodnoverné, ak sa nepreukáže opak.
§ 78 (1) Zápisy práv k nehnuteľnostiam v evidencii nehnuteľností vykonané do 31. decembra 1992 preukazujú pravdivosť skutočností v nich uvedených, ak sa nepreukáže opak. Ak sa preukáže opak, správa katastra opraví zápis.
Dovoľujeme si citovať z rozs. KS Prešov : 2S45/2014 /krátené/ :
" Inštitút opravy chýb v katastrálnom operáte podľa § 59 Katastr. zákona je potrebné v praxi chápať ako opravu chybne vpísaných údajov, svojou povahou technických chýb formálneho charakteru,najmä chýb v písaní a počítaní. Oprava chýb v žiadnom prípade nemôže meniť zmysel a obsah rozhodnutia a v katastrálnom konaní rozhodnutie vo veci opravy chyby nemôže nahrádzať rozsudok súdu vo veci určenia práva alebo právneho vzťahu k nehnuteľnostiam.
V uznesení ÚS SR z 7. júla 2009 sa konštatuje, že opravou chýb v katastrálnom operáte nemožno riešiť zmenu vo vlastníckych vzťahoch a účastník sa musí domáhať ochrany vlastníckeho práva v občianskoprávnom konaní na príslušnom okresnom súde.
Správny orgán nemôže vykonať opravu hranice parciel bez súhlasu všetkých spoluvlastníkov dotknutých parciel predovšetkým z toho hľadiska, že takouto zmenou zákresu hranice parciel by došlo k zmene výmery predmetných parciel a tým aj k zásahu do vlastníckeho práva."
Obdobne Najvyšší súd SR tvrdí, že v konaní podľa § 59 Katastrálneho zákona kataster nemá oprávnenie rozhodovať o súkromnoprávnych vzťahoch týkajúcich sa vecných práv účastníkov konania a rozhodnutie vo veci opravy chýb v katastrálnom operáte ani nemôže nahrádzať rozsudok vo veci určenia práva alebo právneho vzťahu k nehnuteľnostiam. Predmetom opravy chyby v katastrálnom operáte teda nemôže byť riešenie vlastníckych sporov, sporov v prípade porušenia záväzkov alebo zmluvných dojednaní zmluvnými stranami."
Záver
Sme názoru, že pokiaľ sused s uvedeným novým zakreslením hranice podľa nového geom. plánu pozemku v KN bude súhlasiť a súčasne nedôjde k zmene výmery na listoch vlastníctva Vašom ako aj suseda, teda že sa v podstate jedná o techn. záležitosť, aby boli hranice medzi Vašim pozemkami tak ako to zodpovedá právnemu stavu, potom táto otázka sa vyrieši v administratívnom konaní podľa cit. § 59 zákona o katastri nehnuteľností.
Pokiaľ by malo dôjsť k zmene výmery na listoch vlastníctva na základe nového zamerania, potom by ste museli vec riešiť buď dohodou niektorým z typov zmlúv podľa obč. zákonníka, a ak by ste sa nedohodli, potom ako vlastník by ste mali právo domáhať sa ochrany svojho vlastníckeho práva na súde návrhom na určenie hranice medzi pozemkami, zrejme aj tým, ktorému z vlastníkov susediacich pozemkov patrí sporná plocha (viď vyššie § 59 ods. 5).
V každom prípade, tak ako Vám povedal geodet, budete potrebovať geometrický plán a na základe výsledkov potom postupovať, teda žiadať opravu chyby v katastrálnom operáte keď by nedošlo k zásahu do vlastníckeho práva a hranicu medzi pozemkami by trebalo iba rekonštruovať.
Bez poznania všetkých okolností Vášho prípadu, ktoré prípady sú pomerne právne náročné, viac uviesť nemôžeme. Odporúčame následne po vyhotovení geom. plánu kontaktovať advokáta, prípadne sa môžete obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu.
©