Hranica pozemku medzi susedmi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Hranica pozemku medzi susedmi

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či existuje nejaká iná možnosť nadobudnutia vlastníctva mimo darovacej alebo kúpno-predajnej zmluvy. Po 50 rokoch vlastníctva sme pri prepise nehnuteľnosti zistili, že užívame 1 meter zo susedovho pozemku. Je to práve vchod na nádvorie, kde sused má betónový múrik na roky využívanej hranici. Chceme postaviť prístrešok, na ktorý potrebujeme stavebné povolenie. Toto povolenie nám však nebude udelené pretože jedna časť pozemku, ktorý nás zaujíma, patrí susedovi a tento 1 meter nie je zapísaný na nás, ale na suseda. Rada by som vedela, či je možné nadobudnúť túto časť pozemku prostredníctvom notárskej zápisnice na úrade, ktorú spoločne so susedom podpíšeme. Radi by sme sa vyhli spísaniu darovacej zmluvy, ktorá nás pri kullaní 300 eur plus vklad do katastra. Sused nechce ani peniaze za tento kúsok pozemku a je zbytočné riešiť niečo také kvôli jednému metru. Ďakujem vopred za skorú odpoveď.

Odpoveď: Hranica pozemku medzi susedmi

Dobrý deň, okrem kúpnej a darovacej zmluvy existujú aj ďalšie spôsoby nadobudnutia a to zámena alebo vydržanie. Stále sú však potrebné úkony, ktorými oddelíte tento pozemok od susedov. Pokiaľ sa však viete so susedom dohodnúť, potom je najlepšie riešenie darovacia zmluva.

Pokiaľ chcete nadobudnúť 1 meter zo susedovho pozemku, budete okrem darovacej zmluvy potrebovať aj geometrický plán, ktorým sa zameria a oddelí tento pozemok a až následne ho môžete nadobudnúť. Vypracovanie geometrického plánu a kúpna zmluva spolu s návrhom na vklad do katastra Vás môžu prísť 300 eur. Pokiaľ by Vám zmluvu vypracoval advokát a zároveň ju autorizoval, znižuje sa správny poplatok zo 66 eur na 18 eur.