POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zaplatiť celú províziu realitnej kancelárii ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Zaplatiť celú províziu realitnej kancelárii ?

Dobrý večer. Chcel by som sa opýtať na jednu vec. Predal som byt prostredníctvom realitnej kancelárie. S maklérom som podpísal exkluzívnu zmluvu o predaji, v ktorej sme sa dohodli, že byt pre mňa predá on. Cena bola stanovená na 63 000 EUR za byt plus 2 000 EUR ako odmena pre kanceláriu, teda spolu 65 000 EUR. Byt bol nakoniec predaný za 64 000 EUR, pretože kupujúca pri podpise zmluvy požiadala o zníženie ceny o 1 000 EUR, inak byt nekupovala. Pokiaľ by som to nespravil, prisiel by som o zálohu na iný byt. Môj maklér od nej prijal zálohu len vo výške 1 000 EUR, pretože vraj nemala viac. Pri predaji jej tiež povedal, že ak byt nepredám a ona zostane jeho klientkou, nájde jej iný byt o tisíc eur lacnejší. Teraz od mňa maklér žiada ďalších tisíc eur ako odmenu. Nechcem mu ich však dať. Má na ne nárok? Mám mu ich dať? Ďakujem. Gordan.

Odpoveď: Zaplatiť celú províziu realitnej kancelárii ?

Dobrý deň, na kvalifikované zodpovedanie otázky by sme potrebovali vedieť či bola uzatvorená zmluva priamo v sídle realitnej spoločnosti alebo mimo prevádzkových priestorov. Jedná sa tu hlavne o samotné dojednanie zmluvných podmienok a  o poučovaciu povinnosť realitnej kancelárie, nakoľko okrem iných realitná kancelária /v tomto prípade vystupuje  ako predávajúci/ nesmie ukladať spotrebiteľovi, teda Vám, povinnosti bez právneho dôvodu, upierať spotrebiteľovi práva  podľa zákona o ochrane spotrebiteľa a používať nekalé obchodné praktiky a neprijateľné podmienky v spotrebiteľských zmluvách podľa ustanovení Obč. zákonníka /§§ 52 a nasl./.

Predpokladáme, že v samotnej zmluve sú  dojednané  podmienky zaobstarania predaja nehnuteľnosti podľa toho ako píšete, že  realitná kancelária predá nehnuteľnosť za 63.000,- € a za uvedenej podmienky je jej  provízia 2.000,- €.

Dovoľujeme si Vám navrhnúť, aby ste uvedenú zmluvu zaslali našej advokátskej kancelárii na posúdenie, jedná sa hlavne o posúdenie neprijateľných zmluvných podmienok, a následne vec právne doriešime. Do uvedeného času nepodpisujte žiadne uznanie záväzku realitnej kancelárii, aby ste si nespôsobil škodu.