Dobrý deň,
predpokladáme, že zmluva o sprostredkovaní s realitnou kanceláriou bola uzatvorená podľa ust. § 774 a nasl. Občianskeho zákonníka /citujeme/ :
"§ 774 : Sprostredkovateľskou zmluvou sa sprostredkovateľ zaväzuje obstarať záujemcovi za odmenu uzavretie zmluvy a záujemca sa zaväzuje sprostredkovateľovi poskytnúť odmenu vtedy, ak bol výsledok dosiahnutý pričinením sprostredkovateľa.
§ 775 : Sprostredkovateľovi patrí odmena v dohodnutej výške; odmenu treba dojednať v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, inak je zmluva neplatná podľa § 40a.
§ 776 :Sprostredkovateľovi patrí okrem odmeny náhrada nákladov iba vtedy, ak je to výslovne dohodnuté; pri pochybnostiach, len ak mu vznikol nárok na odmenu.
§ 777 : Záujemca a sprostredkovateľ sú povinní oznamovať si navzájom všetky dôležité okolnosti súvisiace so sprostredkovaním, najmä okolnosti, ktoré môžu ovplyvniť rozhodnutie záujemcu uzavrieť sprostredkúvanú zmluvu. Sprostredkovateľ je oprávnený za záujemcu konať alebo prijímať čokoľvek, len ak bol na to splnomocnený písomným plnomocenstvom."
Právna úprava je teda pomerne stručná.
V otázke sa pýtate, či klientka realitnej kancelárie má následne podľa zmluvy s RK, ktorá bola uzatvorená na dobu určitú od 05- 07/2018, uhradiť províziu RK aj keď kúpnopredajná zmluva bola uzatvorená v 08/2018.
Nepoznáme obsah zmluvy s RK a podmienky v nej uvedené, ako aj to, či zmluva spĺňa náležitosti zákona, vrátane podmienok podľa ust. zákona o ochrane spotrebiteľa. Dôležitý je aj spôsob dojednania provízie, resp. jej výšky, či bola dojednaná pevnou sumou, alebo percentom z kúpnej ceny, čo je obsahom samotnej provízie - spracovanie kúpnej zmluvy, podanie na kataster, prepis médií a podobne. Obč. zákonník hovorí jasne, že Sprostredkovateľovi patrí odmena v dohodnutej výške; odmenu treba dojednať v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, inak je zmluva neplatná podľa § 40a.
Súdy v súvislosti s uvedenou problematikou zaujali stanoviská vo svojich rozhodnutiach, z ktorých citujeme :
Rozsudok NS Českej republiky zo dňa 07. 11. 2010 sp.zn. 30 Cdo 1593/2000:
„(...) mezi výsledkem, t.j. uzavřením požadované smlouvy zájemcem s třetí osobou, a činností zprostředkovatele je vztah příčiny a následku (vztah příčinné souvislosti), opravňující závěr, že nebýt snahy, úsilí zprostředkovatele, směřující k zajištění příležitosti pro zájemce uzavřít smlouvu s třetí osobou, k tomuto výsledku by nedošlo.“
Rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky zo dňa 27. 10. 2010 sp.zn. 33 Cdo 3900/2008:
„Zprostředkovateli zásadně vzniká právo na odměnu v dohodnuté výši (§ 775 obč. zák.) při kumulativním splnění dvou podmínek, a to, že zájemce uzavřel s třetí osobou zprostředkovávanou smlouvu a že tuto smlouvu strany uzavřely přičiněním zprostředkovatele. Není-li tedy odchylného smluvního ujednání, vzniká zprostředkovateli právo na odměnu až samotným uzavřením smlouvy. Zprostředkovateli proto nenáleží odměna za zprostředkování, jestliže k uzavření smlouvy nedošlo, přestože k tomu vytvořil podmínky. Zprostředkovatel nemá právo na odměnu ani tehdy, byla-li sice smlouva uzavřena, avšak zprostředkovatel se o to svou aktivní činností nezasloužil. Tak tomu je i v případě, kdy zájemce a třetí osoba uzavřou zprostředkovatelskou smlouvu až po dlouhé době a za jiných skutkových okolností." BECK 2 OZ, str. 2284 a n.).“
Je možné, že Vaša zmluva je platná podľa ust. Obč. zákonníka a vznikol nárok na províziu vzhľadom na okolnosť, že kúpna zmluva bola uzatvorená jeden mesiac po skončení zmluvy s RK.
Uvádzame však, že je potrebné zmluvu skonzultovať s advokátom s ohľadom na uvedené hlavne pokiaľ sa jedná o províziu a spôsob jej dojednania v zmluve s RK, ako aj to, čo je obsahom provízie, teda k čomu všetkému sa RK v zmluve zaviazala, že za túto províziu bude pracovať.