Ako určiť výšku úrokov z omeškania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Ako určiť výšku úrokov z omeškania?

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o pomoc. Včera som si napísala návrh na vydanie platobného rozkazu, ale neviem si poradiť s úrokmi z omeškania. Uviedla som, že žiadam 5,05%, no nie som si istá, či je to správne. Od marca 2012 do 30. decembra 2012 som požičala rôzne sumy, celkovo 1580 eur. Dňa 28. marca 2013 bola zaslaná predžalobná výzva, v ktorej mal dlžník vrátiť hotovosť do 15. apríla 2013, no do dnešného dňa som nedostala žiadne peniaze. Môžem žiadať viac? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Odpoveď: Ako určiť výšku úrokov z omeškania?

Dobrý deň, v zmysle § 563 Občianskeho zákonníka (OZ), ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal. Podľa § 517 ods. 2 OZ, ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis. Vykonávacím predpisom je nariadenie vlády č. 87/1995 Z.z., ktorý výšku úrokov z omeškania určuje v ustanovení § 3. Prechodné ustanovenie § 10c predmetného nariadenie hovorí, že ak záväzkový vzťah vznikol pred 1. februárom 2013, výška úrokov z omeškania sa riadi podľa predpisov účinných k 31. januáru 2013 aj za dobu omeškania po 31. januári 2013. Vy ste uzatvorili zmluvu o pôžičke ešte v roku 2012. preto sa na váš právny vzťah bude aplikovať právna úprava platná do 31.01.2013. Výška úrokov z omeškania je tak o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu. Základná sadzba ECB ku dňu omeškania dlžníka dňa 16.04.2013 bola 0,75%. Výška úrokov omeškania vo Vašom prípade tak dosahuje 8,75 % ročne z dlžnej sumy od 16.04.2013 do zaplatenia.