Ako stanoviť hodnotu dedičstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Ako stanoviť hodnotu dedičstva?

Pri majetkovom vysporiadaní dedičstva po rodičoch môj brat chce vychádzať zo sumy, ktorú určil notár. Mám právo požadovať vyšiu sumu s ohľadom na trh s nehnuteľnosťami? Dedičské konanie sa konalo v roku 2008, druhý rodič odišiel v roku 2014 a brat ma chce vyplatiť na základe dedičského konania z roku 2008. Sú tieto sumy východiskové?

Odpoveď: Ako stanoviť hodnotu dedičstva?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 175o Občianskeho súdneho poriadku, súd, resp. notár poverený prejednať dedičstvo, určí všeobecnú cenu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva, prípadne výšku jeho predlženia v čase smrti poručiteľa (Vášho rodiča). Všeobecnou cenou majetku sa rozumie hodnota, za ktorú by bolo možné majetok po Vašom rodičovi speňažiť a to v čase jeho smrti, teda v roku 2014. Na tejto všeobecnej cene sa sa môžete s ostatnými dedičmi dohodnúť, v dôsledku čoho sa v konaní bude vychádzať z tejto ceny. Pokiaľ sa nedohodnete, čo je Váš prípad, vykoná poverený notár, resp. súd, na stanovenie ceny majetku dokazovanie, a to aj znaleckým posudkom. Rozhodným okamihom pre stanovenie ceny majetku je čas smrti poručiteľa, teda rok 2014.