Dobrý deň,
vzhľadom na okolnosť, že ide o ornú pôdu v extraviláne, pri dedení pôdy sa uplatňuje zákon o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom, ktorý stanovuje zákaz drobenia pozemkov pod výmeru uvedenú v cit. zákone.
Podľa ust. § 21 zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom platí, že "v záujme zamedzenia drobenia poľnohospodárskych pozemkov, lesných pozemkov a v záujme ochrany viníc nachádzajúcich sa mimo zastavaného územia obce možno pri prechode alebo prevode vlastníctva k nim postupovať len podľa tohto zákona."
Uvádzame, že podľa § 23 zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom platí :
"(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva alebo rozhodnutia o dedičstve vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.
(2) Ak sa dedičia nevyporiadajú o dedičstve pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 v súlade s podmienkami uvedenými v odseku 1, alebo ak v dôsledku týchto podmienok súd nemôže potvrdiť nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov, súd rozhodne, že pozemky nadobúdajú dedičia, u ktorých sú najlepšie predpoklady na ich obhospodarovanie. Súd rozhodne aj o povinnosti nadobúdateľa pozemku vyporiadať sa s ostatnými dedičmi.
(4) Vyjadrenie dedičov podľa odseku 3 musí mať písomnú formu a nemožno ho odvolať."
V dedič. konaní na základe dohody dedičov alebo rozhodnutia súdu nemôže vzniknúť pozemok menší ako 2000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, a menší ako 5000 m2, ak ide o lesný pozemok.
Súčasne však platí ust. § 24 ods. 3 zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom, ktoré obsahuje výnimky zo zákazu drobenia pozemkov, t.j. nemusí byť dodržaná výmera min. 2000 m2, prípadne 5000 m2, v ďalej uvedených prípadoch :
"Podľa § 22 a 23 sa nepostupuje, ak
a) sa pozemok uvedený v § 21 ods. 1 rozdeľuje na účely výstavby alebo na iné účely, na ktoré by ho bolo možné vyvlastniť,39) alebo sa pozemok rozdeľuje podľa projektu pozemkových úprav,56)
b) ide o bezplatný prevod alebo prechod pozemkov podľa osobitného predpisu,14c)
c) sa odčleňuje časť pozemku od pozemku, ktorý je uvedený v § 1 ods. 1, a táto časť sa pričleňuje k susednému pozemku, pričom sa nevytvára samostatný nový pozemok,
d) ide o pozemok, na ktorom sa majú zriadiť záhrady v území určenom územným plánom obce na záhradkárske a rekreačné účely."
Z uvedeného dôvodu s poukazom na ust. § 24 ods. 3 cit. zákona bol postup notárky taký, ako uvádzate v otázke.
V prvom rade je v dedičskom konaní daná možnosť dohody dedičov a až následne ak sa dedičia nedohodnú, v tomto prípade súd rozhodne podľa ust. § 23 ods. 2 cit. zákona tak, že "pozemky nadobúdajú dedičia, u ktorých sú najlepšie predpoklady na ich obhospodarovanie. Súd rozhodne aj o povinnosti nadobúdateľa pozemku vyporiadať sa s ostatnými dedičmi."
Pokiaľ ide o hodnotu platí ust. § 200 Civil. mimospor. poriadku :
"(1) Na základe súpisu majetku a dlhov poručiteľa súd uznesením určí všeobecnú hodnotu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva, prípadne výšku jeho predlženia v čase smrti poručiteľa.
(2) Všeobecnou hodnotou majetku je cena, ktorá by sa mala dosiahnuť na trhu v podmienkach voľnej súťaže pri poctivom predaji, keď kupujúci i predávajúci budú konať s náležitou informovanosťou a opatrnosťou a s predpokladom, že cena nie je ovplyvnená neprimeranou pohnútkou."