Zistenie ceny nehnuteľnosti pri dedení

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Zistenie ceny nehnuteľnosti pri dedení

Dobrý deň, Mám zdedit polovicu chalupy po mojej mame, ktorá mi ju chcela darovať, ale nestihla. Chcela by som sa opýtať, či je potrebné určiť jej hodnotu, keď sa všetci ostatní dediči vzdali svojej časti v môj prospech. Ak áno, akým spôsobom sa to dá urobiť?

Odpoveď: Zistenie ceny nehnuteľnosti pri dedení

Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame, že v prípade dedičského konania  aj keď by sa dedičia vzdali svojich podielov na nehnuteľnosti vo Váš prospech, musí byť určená hodnota nehnuteľnosti, čo je nevyhnutné ako pre určenie poplatkov v dedičskom konaní, ako aj pre účely daňové /ďalej vysvetlíme/.

Podľa § 200 ods. 2 Civil. mimosporového poriadku platí :

"Všeobecnou hodnotou majetku je cena, ktorá by sa mala dosiahnuť na trhu v podmienkach voľnej súťaže pri poctivom predaji, keď kupujúci i predávajúci budú konať s náležitou informovanosťou a opatrnosťou a s predpokladom, že cena nie je ovplyvnená neprimeranou pohnútkou."

Uznesenie podľa odseku 1 možno aj bez návrhu zmeniť, ak sa pred

T.j. V dedičskom konaní môžete zabezpečiť posúdenie hodnoty nehnuteľnosti cestou realitnej kancelárie, alebo cestou súdneho znalca, ktorý stanoví trhovú hodnotu nehnuteľnosti, čo považujeme za najlepšie riešenie. Zoznam znalcov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Znal. posudok má pre Vás aj ten význam, že znalec vychádza zo skutočného stavu nehnuteľnosti po jej preskúmaní skutočného stavu a znal. posudok je pre Vás dobrý aj z hľadiska toho, ak by ste chceli nehnuteľnosť predať a podobne. Realitná kancelária vychádza zo svojich skúseností a znalecký posudok RK vydať nemôže. Znal. posudok môže vydať len súdny znalec.