Dobrý deň, prosím vás o vašu cennú radu. Po smrti otca na dedičskom konaní mi pracovníčka notárskeho úradu, ktorá spisovala „predbežné šetrenie“, oznámila, že byt, ktorý vlastním spolu s otcom v pomere 1/2 + 1/2, musí byť ohodnotený súdnym znalcom. Tento byt je predmetom dedenia. Uviedla, že som jediný dedič, pretože môj otec nezanechal závet. Argumentoval som, že pred 1,5 roka mi zomrela matka a predmetom dedičského konania bolo vyporiadanie spomínaného bytu v BSM a následná dohoda medzi mnou a otcom bez znalca z odboru stavebníctva. Ani potvrdenie ceny makléra z realitnej kancelárie nebolo potrebné. Cenu sme stanovili podľa inzerátov v danej lokalite a typu nehnuteľnosti. Notárska pracovníčka mi stroho odpovedala, že to tak jednoducho musí byť, a že aj tak som jediný dedič, takže cena pre mňa nie je podstatná. Ja som namietal, prečo musím zbytočne vynakladať peniaze za súdneho znalca, keď cena nie je podstatná. Opakoval som to viackrát. Preto vás prosím o stanovisko, nakoľko chápem, že honorár za úkon sa odvíja od hodnoty dedičstva a cena znalca nie je zanedbateľná. Ďakujem veľmi pekne.
Dobrý deň,
rozumiem Vašej situácii a pokúsim sa ju objasniť. Podľa platnej právnej úpravy (Civilný mimosporový poriadok a Notársky poriadok) nie je striktne stanovená povinnosť určiť hodnotu nehnuteľnosti výlučne znaleckým posudkom. Hodnota dedičstva sa spravidla určuje dohodou dedičov alebo na základe všeobecne dostupných údajov (napr. inzercia, cenové mapy). Znalecký posudok je potrebný najmä v prípadoch, keď existuje spor o hodnotu dedičstva alebo ak je potrebné presné určenie hodnoty pre výpočet odmeny notára.
Ak ste jediným dedičom a neexistuje spor o hodnotu, notár by mal akceptovať aj iný spôsob určenia hodnoty, napríklad na základe porovnateľných cien v lokalite. Odporúčam Vám preto písomne požiadať notára o akceptovanie alternatívneho spôsobu určenia hodnoty nehnuteľnosti a poukázať na predchádzajúcu prax v dedičskom konaní po Vašej matke.
Ak notár naďalej trvá na znaleckom posudku, môžete sa obrátiť na príslušnú Notársku komoru SR so žiadosťou o stanovisko k postupu notára.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
Nariadenie znaleckeho posudku bytu pri jedinom dedicovi. Prepis polovice ... Daň z predaja po zdedeni domu. Čo môžete od právnej poradne očakávať.
na podanie znaleckého posudku potrebné. (4) Namiesto posudku znalca možno použiť potvrdenie alebo odborné vyjadrenie príslušného orgánu, o správnosti ...
pri jednom spoločníkovi alebo pri viacerých spoločníkoch a ak v spoločnosti zostáva iba ... spoločností a spôsob vypracovania znaleckého posudku podľa § 218i.
24. novembra
Veľmi mi pomohla advokátska kancelária pána advokáta JUDr. Milana Ficeka, ocitla som sa naozaj vo veľmi zložitej situácii s pani majiteľkou v byte, ktorý som si prenajímala a..
recenzie
25. novembra
Veľmi som bol spokojný s flexibilným, odborným a pro-klientským prístupom. Ozaj super odvedená komplexná práca. Silne doporučujem každému, kto očakáva 100%-nú kvalitu..
recenzie
24. septembra
Rýchla a zrozumitelná odpoveď, ktorá naozaj pomôže. Vysoká profesionalita a maximálna moja spokojnosť
recenzie
17. júna
Rýchla a profesionálna odpoveď, ktorá bola vysvetlená naozaj zrozumiteľným spôsobom aj pre niekoho, kto sa v právnych veciach nevyzná. Ušetrilo mi to nesmierne veľa času pri dohľadávaní informácií..
recenzie
13. mája
Ďakujem za rýchlu odpoveď, pomohla mi do budúcna s riešením môjho problému, ľudský a profesionálny prístup, odporúčam !
recenzie
16. mája
Ďakujem pekne za odpoveď a skvelé jednanie. Odporúčam.
recenzie
2. januára
Veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu a odbornú odpoveď na moju otázku. Veľmi ste mi pomohli a vyhla som sa tak zbytočným nedorozumeniam. Ešte raz ďakujem a určite Vás odporúčam.
recenzie
4. mája
Ďakujem srdečne za rýchlu odpoveď. Veľmi ste mi pomohli. Už len veriť, že sa môj problém skončí v súlade so zákonom. Profesionálne jednanie má veľmi vysokú úroveň. Rada vás budem odporúčať
recenzie