Podotázka: Ako správne rozdeliť dedičstvo
(Spoluvlastníctvo)
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu v súvislosti s dedičstvom po zosnulej mamičke - zomrela pár mesiacov po smrti môjho jediného brata, výtvarníka, ktorý žil v zahraničí a mal tam aj deti, aj keď s ich matkami nemal uzavreté manželstvo (s prvou bol rozvedený, s druhou ho vôbec neuzavrel). Mamička bola veľmi nešťastná z toho, že po nich budú dedičmi ľudia, ktorí nášmu synovi spolu s ich matkami ubližovali, nikdy sa o nich (mojich rodičov) nestarali a jedného z nich vôbec nepoznajú. Napriek radám právnika o možnosti ich vydedenia neurobili nič (otec, ktorý je presvedčený, že on vie všetko najlepšie, tvrdil, že sa to nedá).
Teraz máme veľké problémy - najskôr sme museli pozháňať adresy týchto ľudí, čo sa podarilo. Jeho dcéra z USA si určila zástupcu na dedičské konanie, no syn, ktorý žije v SRN, sa ozval notárke len raz. Chcel vedieť, či je pozostalosť zadlžená (nie je). Odvtedy však na výzvy notárskeho úradu neodpovedá a viac ako jeden rok ich ignoruje. Za pomoci tlmočníčok som mu napísala aj ja - prosby, aby sa ozval notárke, listy poslané klasickou poštou sa vrátili z Nemecka neotvorené, na e-maily v jeho rodnom jazyku tiež vôbec neodpovedal. Notárka mi telefonovala, že ak sa neozve, bude musieť ísť za sudcom a súd bude trvať viac ako päť rokov (a náklady zrejme budeme musieť znášať my v SR).
Vraj aj keby bol takýto dedič ochotný posunúť svoje dedičstvo v prospech ostatných spoludedičov, musí sa dať na dedičskom konaní niekým zastupovať (keby sa ho iba vzdal, vraj by bola s týmto dedičským konaním na tom horšie ako teraz). Ale čo s takým človekom, ktorý všetky výzvy zo Slovenska ignoruje? Vzhľadom na to, že je nemecký štátny občan, mu vraj notárka nemôže dať ani pokutu, ani ho prinútiť k odpovedi! Neviem, o aký druh súdu ide. Vysvetlili by ste mi to, prosím?
Neviem, čo môžeme v tejto veci urobiť - môže nám nejako pomôcť advokát, odborník na dedičské konanie? (Ak áno, ako?) Nepáči sa nám totiž v rodine aj to, že ide o dedičov, ktorí sa nikdy o mojich rodičov nezaujímali a nestarali (bratovu dcéru videli, keď mala štyri roky, dnes má vyše 40, platili na ňu alimenty, keďže brat emigroval, kým sa jej matka nevydala za amerického štátneho občana, nezmenila jej priezvisko a nevysťahovala sa aj s ňou do USA. Jeho syna nevideli nikdy, podľa mojich informácií s ním nebol v kontakte ani môj brat, s výnimkou platenia alimentov, dnes má tento dedič cca 25 rokov).
Poradili by ste mi, prosím, čo mám robiť s takýmito spoludedičmi? Mám obavy aj z toho, že hoci môj vyše 88-ročný otec odkázal v závete svoj majetok (nie je toho veľa, svoju časť panelového bytu a čosi peňazí k tomu) mne a mojim dvom dcéram, pokiaľ nevydedí tieto bratove deti, zostanú figurovať v celom procese ako dediči v prvej línii (po zosnulom bratovi) a budeme v podobnej situácii. Ak takýto spoludedič bude ignorovať notárku aj v ďalšom
Odpoveď: Ako správne rozdeliť dedičstvo
(odpoveď odoslaná: 24.06.2017)
Dobrý deň, notárka má zákonné možnosti ako rozhodnúť aj bez toho, aby konanie trvalo veľmi dlho. S doručovaním písomnosti notára je to tak, že buď sa uplatní fikcia doručenia (to znamená, že zásielka sa považuje za doručenú, aj keď sa o nej adresát nedozvedel), alebo pokiaľ nie je adresa dediča známa, ustanoví mu opatrovníka. Takže existujú možnosti ako konať, aj keď jeden dedič konanie ignoruje.
Dedičské konanie nemôže kvôli tejto veci trvať päť rokov.
Vo Vašom prípade by som tlačil na notarku, aby konala v súlade s procesnými predpismi.
Každý notár je vždy radšej, ak sa dedičia dohodnú, ale toto nemôže byť dôvodom na to, aby Vaše konanie predlžovala na niekoľko rokov.
Pokiaľ sa dedičia nedohodnú notár Je povinný rozhodnúť podľa zákona.
Notár nemôže rozhodnúť tak, že jednému z dedičov neprizná jeho zákonný nárok, pretože sa nezúčastnil konania.