Ako so susedmi vymeniť časti pozemkov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako so susedmi vymeniť časti pozemkov?

Dobrý deň, vlastním pozemok, ktorý je momentálne pokrytý trvalým trávnatým porastom, avšak jeho rozloha v m2 mi nevyhovuje. Zistil som, že je skracovaný z dvoch strán, konkrétne zo strany dvoch susedov. Jeden z nich ponúka možnosť dohody na výmenu pozemkov. Pretože na jednej strane je susedov plot, ktorý si nechce presunúť, ponúka mi namiesto toho iné m2. Na druhej strane má druhý sused postavený dom, čo je nezlučiteľné s jeho demoláciou, a tiež mi ponúka m2 na inej strane. Ako by som to mohol pravne uviesť do dokumentov? Je to možné označiť ako vecné bremeno tolerovania plotu a domu výmenou za m2 v osobnom vlastníctve? Je vôbec možné predávať časti pozemku s trvalým trávnym porastom do osobného vlastníctva? Ďakujem vopred za vašu radu.

Odpoveď: Ako so susedmi vymeniť časti pozemkov?

Dobrý deň, Vašu situáciu je možné vyriešiť zámennou zmluvou. Ako prílohu k zmluve budete potrebovať geometrický plán vyhotovený autorizovaným geodetom, nakoľko predmetom zmluvy budú nanovo vymerané parcely odčlenené od pôvodných parciel. Geodet Vám a Vašim susedom vymerá časti pozemkov, ktoré v súčasnosti užívajú Vaši susedia a je na nich umiestnený plot resp. rodinný dom a taktiež dôjde k vymeraniu pozemkov, ktoré na Vás susedia ako kompenzáciu prevedú. Zmluva s geometrickým plánom vyžaduje pre svoju účinnosť vklad do katastra nehnuteľností. Takýmto spôsobom možno nakladať aj s druhom pozemku, ktorý je v katastri evidovaný ako trvalý trávny porast.