POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako sa domôcť náhrady škody spôsobenej trestným činom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Prešov

Otázka: Ako sa domôcť náhrady škody spôsobenej trestným činom?

Dobrý večer, prosím Vás o radu. Pred siedmimi rokmi mi vykradli byt. Páchateľov sa podarilo chytiť, priznali sa a mali spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, keďže ich bolo viacero. Do teraz mi však škoda nebola vyplatená. Rád by som sa opýtal, či sa mám obrátiť na občianskoprávny súd? A aká je premlčacia doba vymáhania škody? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako sa domôcť náhrady škody spôsobenej trestným činom?

Dobrý deň, ak ste si právo na náhradu škody riadne a včas uplatnili v trestnom konaní, súd v odsúdzujúcom rozsudku uložil páchateľom povinnosť Vám nahradiť spôsobenú škodu. V takom prípade máte právo domáhať sa splnenia povinnosti v exekučnom konaní, ak uvedený rozsudok, resp. trestný rozkaz, nadobudol právoplatnosť a vykonateľnosť. Ak ste boli trestným rozhodnutím odkázaný so svojim nárokom na civilný súd, musíte si svoje právo uplatniť súdnou žalobou. Podľa § 106 Občianskeho zákonníka, právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví.