Napadnutie a vyhrážanie, aký bude trest?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Napadnutie a vyhrážanie, aký bude trest?

Dobrý deň, poprosím o informáciu. Manžel v opilosti napadol a vyhrážal sa nezletilej dcére. Aj ja som bola napadnutá a volali sme políciu. Podali sme trestné oznámenie na manžela. Zaistili ho a mal rýchly súd po 48 hodinách. Prokurátor ho predbežne zadržal pre podozrenie, že zopakuje útok. Prosím Vás, manžel nebol nikdy trestaný a je pracovitý. Chcem vedieť, čo bude ďalej. Len dúfam, že ho nezavrú a nariadia liečbu. Neviem, čo sa vždy robil a čo sa stalo. Prosím, aký trest asi dostane? Naše cesty sa rozišli, ale ďakujem.

Odpoveď: Napadnutie a vyhrážanie, aký bude trest?

Dobrý deň,

výška a druh trestu bude záležať od intenzity útoku, od prípadných následkov, ktoré svojim konaním spôsobil. Pokiaľ však doteraz obvinený viedol riadny život a tento čin je len nejakým jeho excesom na toto bude súd prihliadať a bude to preňho poľahčujúca okolnosť pri rozhodovaní o treste. Pokiaľ bol trestný čin spáchaný pod vplyvom alkoholu, bude nariadené znalecké dokazovanie za účelom zistenia vplyvu alkoholu na osobu páchateľa. Predpokladám, že v tomto prípade nebude uložený nepodmienečný trest, t. j. obvinený nebude zbavený slobody, do úvahy pripadá trest podmienečný, prípadne aj alternatívny (peňažný, trest povinnej práce). Podľa záverov znaleckého posudku môže byť obvinenému uložené aj protialkoholické liečenia. Odsúdenie ako aj uloženie druhu a výmery trestu však záleží na mnohých okolnostiach, ktoré súd pri rozhodovaní zvažuje, preto nie je možné na Vašu otázku odpovedať s presnosťou, ide skôr o predpoklady možného rozhodnutia.