Máte
otázku?

Ako sa brániť nebezpečnému vyhrážaniu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako sa brániť nebezpečnému vyhrážaniu

Dobry den, chcel by som poradiť. Priatelkin byvaly partner sa jej vyhraza zabitim, tym, ze nieco urobi aj sebe aj jej rodine. Spolu rekonstruovali jej rodicovsky dom a vsetko to tam chce podpalit alebo rozbit, vulgarne jej nadava, na silu vnikne do domu, pri tom tam nema vobec trvaly ani prechodny pobyt, ona sa uz boji co vyvedie. Ale boji sa ist podat trestne oznamenie alebo volat policiu, lebo on je zamestnany v statnej sprave ako policajt a tvrdi ze jemu sa nic nestane. Dakujem.

Odpoveď: Ako sa brániť nebezpečnému vyhrážaniu

Dobrý deň,

na základe Vami uvedeného skutkového stavu možno dôvodne predpokladať, že bývalý priateľkin partner sa svojím konaním dopúšťa trestného činu nebezpečného vyhrážania (podľa § 360 Trestného zákona) ako aj porušovania domovej slobody (podľa § 194 Trestného zákona).

Podľa § 360 Trestného zákona sa trestného činu nebezpečného vyhráženia kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu. Vami popísaný skutkový stav v časti v ktorej opisujete, ako sa bývalý priateľkin partner vyhráža Vašej priateľke zabitím v spojení s tým, že jej inak závažne ublíži ako aj jej rodine by bolo možné subsumovať pod uvedenú skutkovú podstatu trestného činu nebezpečného vyhrážania.

Čo sa týka opísaného konania bývalého partnera spočívajúceho v neoprávnenom vnikaní do nehnuteľnosti - rodinného domu, možno uviesť, že v prípade, ak je tento rodinný dom obývaný a je niečím bydliskom (čo podľa Vášho opisu v danom prípade je), môže sa týmto konaním bývalý priateľkin partner dopúšťať trestného činu porušovania domovej slobody. Tohto trestného činu sa totiž dopustí ten, kto neoprávnene vstúpi do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá.

Vzhľadom na intenzitu a povahu konania bývaleho priateľkinho partnera Vám jednoznačne možno odporúčiť podanie trestného oznámenia. 

Čo sa týka možných obáv z prešetrovania prípadného podaného trestného oznámenia vzhľadom na skutočnosť, že bývalý priateľkin partner je policajt, k tomuto možno uviesť a odporučiť Vašej priateľke podať trestné oznámenie nie na polícii, ale na príslušnej prokuratúre. Rovnako nad nad každou trestnou vecou (aj takou, v ktorej jednotlivé úkony budú vykonávať príslušníci Policajného zboru) vykonáva dozor dozorujúci prokurátor. Úlohou dozorujúceho prokurátora je napríklad to, aby v prípade, ak policajt nejaký úkon nevykoná, prípadne vydá nesprávne rozhodnutie, tieto úkony vykonal sám prokurátor alebo ich prikázal vykonať inému policajtovi, rovnako prokurátor je oprávnený nesprávne rozhodnutia policajta zrušiť (§ 230 v spojení s § 10 ods. 1 Trestného poriadku). Na základe uvedeného preto možno uviesť, že obavy Vašej priateľky možno takýmto postupom do značnej miery eliminovať.

Pre úplnosť síce možno uviesť, že Vaša priateľka má síce možnosť domáhať sa svojej ochrany napríklad aj prostredníctvom inštitútov civilného sporového konania, a to podaním návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým by sa bývalému partnerovi Vašej priateľky určil zákaz nepribližovať sa k nej na určitú vzdialenosť a ani ju žiadnym spôsobom nekontaktovať, avšak museli by ste preukázať, že jej telesná alebo duševná integrita môže byť jeho konaním ohrozená, a to v civilnom sporovom konaní. Je ale potrebné uviesť, že uplatnenie inštitútov civilného sporového konania kladie na strany konania zvýšené nároky, nakoľko súd je v týchto prípadoch do značnej miery viazaný len dôkazmi a návrhmi strán konania a v zásade nevykonáva žiadne úkony z vlastnej iniciatívy. Toto ale neplatí v prípade trestného konania, kde sú orgány činné v trestnom konaní povinné konať o ďalšom podanom trestnom oznámení a vykonávať úkony z vlastnej iniciatívy, ktoré sú potrebné pre náležite objasnenie a preskúmanie veci.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako sa brániť nebezpečnému vyhrážaniu (Trestné právo)

Dobrý deň,
Dobrý deň. Prosím o radu. Mame v činžaku konfliktného suseda. Dnes prišiel že mám auto preparkovať za činžák lebo ráno keď idem do práce o 5:50 hod že ho rusi naštartovanie a chlapec sa im budí, že ledva stal na nohách. A že ak tak nespravím dá mi auto ukradnúť alebo podpáliť. Neviem čo od neho čakať je to psycho. Ako sa mám poistiť ďakujem za radu.

Odpoveď: Ako sa brániť nebezpečnému vyhrážaniu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.01.2021)

Dobrý deň,
uvedené konanie by sa dalo vyhodnotiť ako trestný čin nebezpečného vyhrážania. Prvá možnosť je skúsiť parkovať inde a nehrotiť situáciu. Druhá možnosť je, že môžete podať trestné oznámenie (písomne). Museli by ste mať ale dôkaz, že Vám to povedal. Štartovanie auta je normálna vec, ktorú musí strpieť každý. Istá dávka tolerancie musí byť prítomná aj v týchto prípadoch.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako sa brániť nebezpečnému vyhrážaniu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku