Ako sa brániť pri ohováraní?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako sa brániť pri ohováraní?

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, čo mám robiť, a čo by som mal podať, keď mama mojej partnerky zavolala na mňa políciu, a povedala im, že sa jej vyhrážam, že ju zbijem, že ju chcem vyhodiť z domu, že jej vypínam vodu, plyn, a podobne veci, samé vyhrážky z mojej strany, čo vôbec nebola, a ani nie je pravda. Či sa môžem nejako brániť, a čo a kde by som mal podať, lebo všetko čo im povedala bolo klamstvo a jej vymysly. Myslela si, že ma policajti vyhodia, vyvedú z domu. Nič sa také nestalo, policajti si vypočuli aj mňa a aj som im povedal, o čo vlastne išlo, že som robil raňajky pre mňa a moju partnerku, jej dcéru a ona si naschvál pri mne zapálila, lebo vie, že mi to robí veľké problémy. Otvoril som dvere, aby sa vyvetralo, na čo ona povedala, aby som neotváral dvere, že to je jej dom a aj mi v tom bránila. Čakala, že ja na ňu nejako zaútočím, alebo niečo podobne, čo sa samozrejme nestalo. Otvoril som si okno, čo sa jej tiež nepáčilo, vulgárne mi nadávala a povedala, že ja tu nemám čo robiť nemôžem dýchať a také podobne veci, všetko počula moja partnerka dotyčnej dcéra a na to všetko povedala, že zavolá na mňa políciu, aby ma vyviedli, vyhodili. Na čo som jej povedal, nech zavolá. Tak sa aj stalo, prišli policajti, vypočuli si ju a potom aj mňa, a viem z toho, čo som aj počul a aj čo mi oni povedali, že sa jej vyhrážam, že ju zbijem, chcem ju pripraviť o dom, a aj iné veci, čo vôbec nebola a ani nie je pravda. Všetko to boli klamstvá, na čo policajti odišli a povedali, že to postúpia na okresný úrad, ako priestupok. Viem, že mám asi čakať, pokiaľ sa vyjadrí okresný úrad, ale chcel by som Vás poprosiť, čo mám ďalej robiť? Ako sa mám brániť? Aké sú moje práva a čo mám vlastne voči týmto výmyslom a klamstvám podať? Ďakujem veľmi pekne za radu a pomoc.

Odpoveď: Ako sa brániť pri ohováraní?

Dobrý deň. Máte právo sa brániť priamo v priestupkovom konaní. Prípadne môžete sám podať návrh na prejednanie skutku priamo v priestupkovom konaní. Ohováranie, rozširovanie nepravdivých údajov, ktoré Vám môžu spôsobiť ujmu pozná nielen zákon o priestupkoch, ale aj Občiansky zákonník a aj Trestný poriadok. Podľa intenzity možno skutok posúdiť buď ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, alebo aj ako trestný čin ohovárania. Pri trestnom čine musí ísť o takté nepravdivé údaje, ktoré sú spôsobilé značnou mierou ohroziť alebo narušiť napríklad Vaše rodinné vzťahy. Pokiaľ neviete posúdiť intenzitu nepravdivých údajov máte právo podať trestné oznámenie a polícia po posúdení všetkých skutočností vyhodní, či ide o trestný čin, alebo ide len o priestupok. Taktiež máte právo obrátiť sa na občianskoprávny súd a domáhať sa, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do Vášho práva na ochranu osobnosti a tiež, aby sa odstránili následky takéhoto konania.

Vo Vašom prípade by ale veľmi pomohla aj mediácia. Takmer všetky rodinné vzťahy sa dajú riešiť aj mimosúdne prostredníctvom nestrannej osoby mediátora, ktorý Vám pomôže obnoviť narušené rodinné vzťahy aj bez súdu a bez polície.